V Indii je více než 400 tisíc nakažených covidem-19. Provizorní lůžka se vytvářejí ve vlacích nebo hotelích

Indie ve středu oznámila zatím nejvyšší denní přírůstek případů koronavirové infekce - ta se nově prokázala u 16 tisíc lidí, informuje agentura Reuters. Rekordní nárůst zaznamenalo také indické hlavní město Dillí, kde se virus za poslední den prokázal u 3900 osob. S péčí o nemocné v nově zařízených centrech pro pacienty s covidem-19 má v Dillí pomáhat armáda.

Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indie je čtvrtou nejvíce zasaženou zemí světa v počtu případů covid-19

Indie je čtvrtou nejvíce zasaženou zemí světa v počtu případů covid-19 | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Od chvíle, kdy se v zemi s 1,3 miliardy obyvatel vyskytly první případy viru SARS-CoV-2, se jím nakazilo již 456 tisíc lidí. Indie tak nyní zaujímá čtvrté místo na světě - více infikovaných je pouze v USA, Brazílii a v Rusku.

Pondělní střet mezi indií a Čínou si vyžádal život 20 indických vojáků, napětí mezi zeměmi trvá

Číst článek

Indická vláda přesto uvolňuje protikoronavirová opatření, která zavedla v březnu, a tak bude případů zřejmě i nadále přibývat. Přes 14 400 pacientů s covidem-19 v Indii zemřelo.

V Dillí, kde žije přes 20 milionů obyvatel, je nyní přes 13 tisíc lůžek pro pacienty s koronavirem, téměř polovina z nich je už obsazená. Do konce příštího týdne by mělo ve městě přibýt 20 tisíc dalších míst v provizorních centrech, kde se o nemocné budou starat armádní lékaři a sestry.

Část z nových lůžek bude zřízena ve speciálně přizpůsobených vlacích. Vedení města se připravuje na variantu, kdy do konce července koronavirem onemocní 550 tisíc obyvatel, a doufá, že do té doby se v metropoli podaří zřídit 150 tisíc lůžek.

Proměna hotelů

Kvůli rostoucím obavám, že v indické metropoli není dostatek nemocničních lůžek, aby bylo možné se vyrovnat se stoupajícím počtem případů nákazy koronavirem, se vláda v Dillí jako první v zemi rozhodla přistoupit ke zrekvírování hotelů, napsal zpravodajský server The Guardian.

‚Mám strach, ale potřebuju peníze.‘ Rozvojové země zvažují uvolňování, přestože pandemie dál sílí

Číst článek

Zaměstnanci v luxusních hotelech v Dillí budou vítat hosty nikoli v tradičních květinových girlandách, ale v lékařském oděvu.

Počínaje tímto týdnem bude 25 hotelů přebudováno na nouzová střediska péče o pacienty s covidem-19, kteří mají mírné symptomy. Důkazem toho, jak přetížené jsou místní nemocnice, je skutečnost, že hoteloví zaměstnanci nyní prodělávají výcvik pro případ, že by museli poskytovat část péče. A to bez ohledu na skutečnost, že je taková představa upřímně děsí.

Když Kannu Šarma, který obvykle školí pomocný nemocniční personál, začal s výukou 75 zaměstnanců hotelu Suryaa, jediné, co uviděl, byly řady vyděšených očí nad rouškami.

„Bojí se o své bezpečí. Bojí se, že zavlečou virus zpátky ke svým rodinám, a jak se zvládnou vypořádat s přísnými pravidly dezinfekce a likvidace biologického odpadu,“ řekl Šarma.

Až když jim připomněl, že kolem budou neustále lékaři a sestry, začalo napětí trochu polevovat. Každý hotel bude spojený s nejbližší nemocnicí pečující o pacienty s covidem-19.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme