V Indii je více než 400 tisíc nakažených covidem-19. Provizorní lůžka se vytvářejí ve vlacích nebo hotelích

Indie ve středu oznámila zatím nejvyšší denní přírůstek případů koronavirové infekce - ta se nově prokázala u 16 tisíc lidí, informuje agentura Reuters. Rekordní nárůst zaznamenalo také indické hlavní město Dillí, kde se virus za poslední den prokázal u 3900 osob. S péčí o nemocné v nově zařízených centrech pro pacienty s covidem-19 má v Dillí pomáhat armáda.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indie je čtvrtou nejvíce zasaženou zemí světa v počtu případů covid-19 | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Od chvíle, kdy se v zemi s 1,3 miliardy obyvatel vyskytly první případy viru SARS-CoV-2, se jím nakazilo již 456 tisíc lidí. Indie tak nyní zaujímá čtvrté místo na světě - více infikovaných je pouze v USA, Brazílii a v Rusku.

Pondělní střet mezi indií a Čínou si vyžádal život 20 indických vojáků, napětí mezi zeměmi trvá

Číst článek

Indická vláda přesto uvolňuje protikoronavirová opatření, která zavedla v březnu, a tak bude případů zřejmě i nadále přibývat. Přes 14 400 pacientů s covidem-19 v Indii zemřelo.

V Dillí, kde žije přes 20 milionů obyvatel, je nyní přes 13 tisíc lůžek pro pacienty s koronavirem, téměř polovina z nich je už obsazená. Do konce příštího týdne by mělo ve městě přibýt 20 tisíc dalších míst v provizorních centrech, kde se o nemocné budou starat armádní lékaři a sestry.

Část z nových lůžek bude zřízena ve speciálně přizpůsobených vlacích. Vedení města se připravuje na variantu, kdy do konce července koronavirem onemocní 550 tisíc obyvatel, a doufá, že do té doby se v metropoli podaří zřídit 150 tisíc lůžek.

Proměna hotelů

Kvůli rostoucím obavám, že v indické metropoli není dostatek nemocničních lůžek, aby bylo možné se vyrovnat se stoupajícím počtem případů nákazy koronavirem, se vláda v Dillí jako první v zemi rozhodla přistoupit ke zrekvírování hotelů, napsal zpravodajský server The Guardian.

‚Mám strach, ale potřebuju peníze.‘ Rozvojové země zvažují uvolňování, přestože pandemie dál sílí

Číst článek

Zaměstnanci v luxusních hotelech v Dillí budou vítat hosty nikoli v tradičních květinových girlandách, ale v lékařském oděvu.

Počínaje tímto týdnem bude 25 hotelů přebudováno na nouzová střediska péče o pacienty s covidem-19, kteří mají mírné symptomy. Důkazem toho, jak přetížené jsou místní nemocnice, je skutečnost, že hoteloví zaměstnanci nyní prodělávají výcvik pro případ, že by museli poskytovat část péče. A to bez ohledu na skutečnost, že je taková představa upřímně děsí.

Když Kannu Šarma, který obvykle školí pomocný nemocniční personál, začal s výukou 75 zaměstnanců hotelu Suryaa, jediné, co uviděl, byly řady vyděšených očí nad rouškami.

„Bojí se o své bezpečí. Bojí se, že zavlečou virus zpátky ke svým rodinám, a jak se zvládnou vypořádat s přísnými pravidly dezinfekce a likvidace biologického odpadu,“ řekl Šarma.

Až když jim připomněl, že kolem budou neustále lékaři a sestry, začalo napětí trochu polevovat. Každý hotel bude spojený s nejbližší nemocnicí pečující o pacienty s covidem-19.

ČTK, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme