Staronovým indickým premiérem bude Naréndra Módí, prezident ho pověřil sestavením vlády

Indický prezident pověřil sestavením vlády vítěze parlamentních voleb a dosavadního premiéra Naréndru Módího, informovala agentura AP. Módího nacionalistická Indická lidová strana získala podle konečných výsledků 303 z 543 křesel volených křesel v dolní komoře parlamentu, zatímco opoziční Indický národní kongres v čele s Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie pouze 52 mandátů.

Dilí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indický premiér Módí zdraví příznivce. | Foto: Amit Dave | Zdroj: Reuters

Indický prezident Rám Náth Kóvind pověřil Módího sestavením vlády v sobotu. Požádal jej, aby mu vedle jmen budoucích ministrů sdělil, kdy chce být uveden - již podruhé - do funkce hlavy kabinetu. Podle místních médií Módí složí přísahu ve čtvrtek.

Volby v Indii podle průzkumů vyhrála strana premiéra Módího, vládní koalice slíbila vyšší mzdy a investice

Číst článek

Kritici Módímu vyčítají, že spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

Staronový premiér však v sobotu konstatoval, že „tyto volby se staly posunem k národní jednotě“. „Říká se, že volby rozdělují, vytvářejí rozdíly, vztyčují zdi. Ale letošní volby zdi prolomily,“ řekl Módí poté, co si jej Indická lidová strana znovu vybrala za svého lídra.

Vládní koalice tento týden s vyhlídkou na vítězství slíbila v dalších pěti letech zvýšit hospodářský růst, zdvojnásobení mezd zemědělců a investice do infrastruktury. Přestože se Indie nadále řadí k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa, je Módího hospodářská politika stále častěji terčem kritiky.

Růst nyní šesté největší ekonomiky světa se v posledním desetiletí zpomalil a nezaměstnanost zřejmě dosáhla nejvyšší úrovně od 70. let minulého století.

Volby v největší demokracii se konaly v sedmi fázích a trvaly šest týdnů. Považovaly se za referendum o Módího nacionalistické agendě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme