Obnovení spojení, otevření úřadů a škol. Indie začala uvolňovat omezení ve státě Džammú a Kašmír

Indická vláda začala uvolňovat omezení ve státě Džammú a Kašmír, kterému začátkem srpna odebrala zvláštní status. Tento krok vyhrotil napětí v tomto státě i ve vztazích se sousedním Pákistánem. V sobotu se po téměř dvou týdnech, kdy byla oblast odříznuta od světa, začalo obnovovat telefonické spojení a mají se otevřít státní úřady. Informovala o tom agentura Reuters.

Dillí / Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Páteční protesty v Šrínagaru | Foto: Danish Ismail | Zdroj: Reuters

Omezení podle místní správy ve většině míst už neplatí; jídla a dalších zásob je ve státě dostatek. Místní policie uvedla, že v některých částech už neplatí zákaz vycházení a „situace je klidná“.

Jablko sváru s Pákistánem i hořká vzpomínka: proč Indie státu Džammú a Kašmír vzala autonomii?

Číst článek

Kašmír je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Na tento region si činí nárok Dillí i Islámábád, obě země mají pod kontrolou jenom část území. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou.

Konflikt si už vyžádal téměř 70 000 obětí.

Školy se v Džammú a Kašmíru mají otevřít v pondělí a veřejná doprava se obnoví postupně v závislosti na bezpečnostní situaci, uvedl zástupce místní zprávy.

Bezpečnostní síly v regionu zůstávají po pátečním protestu v místní metropoli Šrínagar v pohotovosti. Proti mimořádným opatřením zde protestovaly stovky lidí, kteří se střetli s policií. Ta proti nim zakročila slzným plynem. Protestující nesli zelené islámské vlajky a transparenty s nápisem: „Zastavte genocidu v Kašmíru, probuď se, světe.“

Rada bezpečnosti OSN

O situaci v Kašmíru v pátek za zavřenými dveřmi jednala na popud Číny a Pákistánu Rada bezpečnosti OSN, která na závěr nevydala žádné oficiální prohlášení. „(Lidé v regionu) jsou sice odříznutí (od světa)... ale jejich hlas byl dnes vyslyšen,“ komentoval zasedání pákistánský vyslanec.

Krokem Dillí z 5. srpna přišel region mimo jiné o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy.

Od odebrání zvláštního statusu platil takřka úplný zákaz vycházení, obchody byly až na výjimky zavřené, oblast je odříznuta od internetu a indičtí vojáci a zátarasy jsou v kašmírském údolí doslova všudypřítomné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme