Při protiindických protestech v Kašmíru zemřelo osm lidí, vyvolal je zátah armády proti povstalcům

Šest povstalců, jeden voják a jeden civilista přišli ve čtvrtek o život při dvou přestřelkách v indické části sporné oblasti Kašmíru. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na oficiální činitele a místní obyvatele.

Šrínagar (Indie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující házeli kameny na vojáky, kteří se snažili rozehnat dav gumovými projektily | Foto: Danish Ismail | Zdroj: Reuters

Při střetech byli také zraněni nejméně dva civilisté a dva vojáci. Místní obyvatelé uvádějí, že vojáci při pátrání po povstalcích poškodili výbušninami jeden civilní dům.

Největší volby na světě. V Indii vyberou mezi Módím a Gándhím, volit může 900 milionů lidí

Číst článek

To vyvolalo protiindické protesty a nepokoje, když se stovky obyvatel pokusily navzdory bezpečnostní uzávěře oblasti dojít na znamení solidarity na místo incidentu. Protestující házeli kameny na vojáky, kteří se snažili rozehnat dav gumovými projektily.

Kašmír je rozdělen mezi jaderné velmoci Indii a Pákistán, které o ně od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly tři války. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde vyznavači islámu tvoří většinu.

Mezi oběma rivaly platí od roku 2003 příměří, které ale obě země často porušují. V oblasti od roku 1989 působí také povstalecké skupiny bojující proti indické vládě.

Většina obyvatel Kašmíru podporuje požadavek separatistů, aby území bylo buď sjednoceno pod pákistánskou vládou, nebo aby získalo samostatnost. Při různých střetech už zemřelo na 70 000 lidí, většinou z řad civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme