Napětí mezi jadernými velmocemi. Indie pozatýkala v Kašmíru přes 100 separatistů

Indická policie během nočních razií v Kašmíru zatkla více než 100 separatistů. Podle indických úřadů jde o součást opatření proti skupinám, které mohou způsobovat nepokoje během nadcházejících parlamentních voleb. V sobotu o tom informovala agentura Reuters. Zatýkání přichází v době stupňujícího se napětí mezi Indií a Pákistánem.

Dillí/Šrínagar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indické bezpečnostní složky ve městě Šrínagar v Kašmírském údolí | Foto: Danish Ismail | Zdroj: Reuters

Krok přichází více než týden poté, co sebevražedný atentát 14. února zabil nejméně 44 indických členů polovojenské policie. K útoku se přihlásilo militantní povstalecké hnutí Džajše Muhammad, které bojuje proti indické nadvládě a má základnu v Pákistánu. Indická vláda uvedla, že učiní vše proto, aby se za útok pomstila.

Zapojení ozbrojených složek nebo omezení dodávek vody. Napětí mezi Indií a Pákistánem po útoku sílí

Číst článek

„Příjezd dalších vojáků a zatýkání lídrů i aktivistů separatistických skupin je součástí předvolebních opatření, která mají zajistit svobodné a demokratické volby,“ řekl jeden z policejních důstojníků v Kašmíru. „Nedovolíme pořádání kampaní proti volbám a zadržíme separatisty, abychom zajistili svobodné, demokratické a transparentní volby ve státě Kašmír.“

Zvýšení napětí

Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího v parlamentních volbách konaných na přelomu dubna a května usiluje o obhajobu svého vítězství z roku 2014.

Bombový útok z minulého týdne zvýšil napětí mezi jadernými velmocemi Indií a Pákistánem, které si obě nárokují celý Kašmír, avšak ovládají pouze jeho část. Indie viní Pákistán, že poskytuje útočiště militantním skupinám působícím v Kašmíru. Islámábád tato obvinění opakovaně odmítá.

Indie na útok odpověděla zrušením obchodních výsad pro Pákistán a podle Reuters se nyní chystá vyslat na sporné území Kašmíru více než 10 tisíc dalších vojáků. „Indie využije veškerých nástrojů, které má k dispozici, ať už diplomatických nebo jiných,“ řekl v pátek ministr financí Árún Džajtlej. Podle něj určitě „nejde o bitvu na jeden týden“.

Kamení a slzný plyn

Islámábád oznámil, že odpoví „plnou silou“, pokud bude napaden. Podle agentury AP se proti indickým výhrůžkám v pátek ohradil i v Radě bezpečnosti OSN.

Při nočním zatýkání v Kašmíru se odehrávaly četné potyčky. Demonstranti házeli kamení na policisty, kteří odpověděli nasazením slzného plynu.

Příští týden bude indický nejvyšší soud projednávat návrh, který má za cíl zrušit ústavní článek zakazující Indům volně se usídlovat ve státě Džammú a Kašmír, který z většiny obývají muslimové. Pokud bude schválen, může způsobit další eskalaci napětí v regionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme