Raketu na Pákistán jsme vypálili kvůli technické poruše, vysvětluje indické ministerstvo obrany

Indie kvůli technické poruše neúmyslně vyslala raketu do Pákistánu, oznámila v pátek tamní vláda. K vypálení rakety mělo dojít při středeční běžné údržbě, uvedlo indické ministerstvo obrany svou verzi událostí po tom, co Pákistán varoval, že incident by mohl mít „nepříjemné následky“. Nehoda si nevyžádala žádné oběti na životech.

Tento článek je více než rok starý.

Nové Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistán se vyslovil pro vyšetření celého incidentu. Ilustrační foto

Pákistán se vyslovil pro vyšetření celého incidentu. Ilustrační foto | Foto: Akhtar Soomro | Zdroj: Reuters

„9. března 2022, v rámci běžné údržby, vedla technická porucha k neúmyslnému vypálení rakety,“ píše v prohlášení indické ministerstvo obrany.

„Přestože je incident hluboce politováníhodný, cítíme rovněž úlevu, že kvůli nehodě nedošlo k žádným ztrátám na životech,“ uvedl resort.

Indický šéf obrany zemřel spolu s dalšími 12 lidmi při zřícení vrtulníku. Letectvo nehodu vyšetřuje

Číst článek

Pákistán se ke vzniklé situaci vyjádřil již ve čtvrtek, podle něj vyletěla hypersonická zbraň ze Sirsy na severu Indie ve středu večer. Raketa dopadla zhruba 120 kilometrů za hranicí s Indií, informovala agentura Reuters s odkazem na armádu.

Ani podle pákistánské strany si zásah raketou nevyžádal žádné lidské oběti. Dojít mělo pouze ke zničení zdi v rezidenční oblasti. 

Spor o Kašmír

Islámábád varoval, že incident bude mít nepříjemné důsledky pro Indii a že zavede opatření, aby se situace neopakovala. Raketa podle pákistánské armády mohla ohrozit letadla ve vzduchu i obyvatele na zemi.

Vztahy mezi oběma zeměmi, které vlastní jaderné zbraně, jsou dlouhodobě napjaté. Rozděluje je například pohled na Kašmír, který je rozdělený mezi oběma státy. 

Testování balistických střel upravuje mezi Indií a Pákistánem dohoda z roku 2005. Například letové testy musí každá ze stran oznámit druhé zemi nejméně tři dny před plánovanou zkouškou.

ern, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme