Pákistánský premiér hrozí, že uzavře vzdušný prostor pro indická letadla

Pákistánský premiér Imrán Chán zvažuje úplné uzavření vzdušného prostoru pro indická letadla a rovněž zablokování indického obchodu s Afghánistánem, který se uskutečňuje přes pákistánské území. S odvoláním na vládního činitele o tom informovala agentura Reuters.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánský premiér Imrán Chán | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

„Premiér zvažuje kompletní uzavření pákistánského vzdušného prostoru pro Indii. Na zasedání vlády byl rovněž navržen kompletní zákaz použití pákistánských pozemních cest pro indický obchod s Afghánistánem (...) Módí začal, my skončíme,“ sdělil bez bližších podrobností o důvodech tohoto kroku pákistánský ministr informací Fauád Čaudhrí.

Obnovení spojení, otevření úřadů a škol. Indie začala uvolňovat omezení ve státě Džammú a Kašmír

Číst článek

Pákistán otevřel Indii svůj vzdušný prostor teprve v polovině července po téměř čtyřech měsících. Uzavřen byl tehdy po střetech obou států vyvolaných krvavým útokem ozbrojené skupiny sídlící v Pákistánu na polovojenské policisty v indické části Kašmíru. Obě země tehdy podnikly letecké útoky na území druhé státu poblíž linie dotyku mezi indickým a pákistánským Kašmírem. Dlouhodobá omezení a nutnost létat oklikou kolem Pákistánu přišla indické letecké společnosti na miliony dolarů.

Krokem Módího nacionalistické vlády z 5. srpna přišel Kašmír mimo jiné o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy. Během více než čtyř týdnů od odebrání autonomního statusu byly údajně zatčeny již tisíce lidí.

Kašmír je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Činí si na něj nárok Dillí i Islámábád, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme