V Indii otevřel premiér Módí novou budovu parlamentu. Akci bojkotovalo 20 opozičních stran

V Novém Dillí se v neděli slavnostně otevřela nová budova indického parlamentu. Design trojúhelníkové stavby má reprezentovat indické tradice. Ceremoniál vedl premiér Naréndra Módí, kterého opozice obviňuje ze sebe-propagace a autoritářství. Otevření parlamentu bojkotovalo 20 politických stran.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté stojí na stráži před novou budovou indického parlamentu

Policisté stojí na stráži před novou budovou indického parlamentu | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

„Když byla z parlamentu vysána duše demokracie, považujeme novou budou za bezvýznamnou,“ prohlásily společně opoziční strany. Módího kritizují taky za to, že parlament nenechá slavnostně otevřít hlavu státu, prezidentku Draupadí Murmúovou.

Osa Moskva-Dillí-Peking. Ruská invaze na Ukrajinu dramatizuje zápas o vládce Indo-Pacifiku

Číst článek

Upozorňují také, že nedělní otevření připadá na narozeniny vládní stranou BJP oblíbeného hinduistického nacionalistického ideologa Vinájaka Dámódara Sávarkara. Jeho učení podle opozičních proudů diskriminuje menšiny.

Nový parlament je součástí kontroverzního plánu Módího nacionalistické vlády na přebudování celé historické vládní čtvrti. Projekt v přepočtu za 53 miliard korun je podle kritiků drahý, bezohledný k životnímu prostředí a ohrožuje kulturní dědictví. Vláda tvrdí, že administrativní budovy potřebují modernizovat.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme