Největší volby na světě. V Indii vyberou mezi Módím a Gándhím, volit může 900 milionů lidí

Volby jako žádné jiné. Svůj hlas může v Indii v parlamentních volbách odevzdat téměř desetina celosvětové populace, to z nich dělá vůbec největší demokratický výběr zastupitelů v historii světa. Logisticky náročná operace potrvá až do 19. května, výsledky se vyhláší o čtyři dny později. O obhajobu mandátu se pokouší současný premiér Naréndra Módí s nacionalistickou Indickou lidovou stranou.

Nové Dilí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Indii začínají 11. dubna, lidé pak budou kvůli logistice a zajištění průběhu hlasování volit podle regionů v sedmi etapách až do 19. května. Výsledky by měly být jasné 23. května.

Kdokoli po volbách povládne, zdědí zemi, která se v blízké budoucnosti stane pátou největší ekonomikou světa. Během vlády premiéra Naréndry Módího se pohyboval roční hospodářský růst kolem 7 procent.

Současný indický premiér Naréndra Módí během předvolebního mítinku | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Neroste ale jen ekonomika: co do počtu obyvatel Indie s 1,34 miliardy lidí brzy předhoní Čínu, ve které teď odhadem žije 1,39 miliardy lidí. I přes řadu problémů naopak klesá počet lidí žijících po hranicí chudoby. Zatímco v roce 2011 to bylo 21,6 procenta obyvatel, v roce 2015 už podle odhadů Světové banky 13,4 procenta.

Homosexuálům už v Indii nebude za pohlavní styk hrozit vězení, soud zrušil 157 let starý zákon

Číst článek

Naopak nezaměstnanost je podle uniklých vládních dat z letošního ledna nejvyšší od roku 1973. Bez práce je v Indii 6,1 procenta lidí, ještě v letech 2011–2012 byla nezaměstnanost pouze 2,2 procenta. Alarmující je přitom pětinová nezaměstnanost ve věkové skupině lidí pod 29 let.

S problémy se kvůli klesajícím cenám plodin a rozsáhlému suchu potýká zemědělství. Rolníci pravidelně protestují a dokonce páchají sebevraždy.

Podle ekonomů se vládě nepovedla daňová reforma z roku 2017. Šok pak způsobilo náhlé rozhodnutí z roku 2016 o výměně většiny bankovek. Krok načas způsobil akutní nedostatek hotovosti.

Módího strana před volbami slibuje investovat do infrastruktury během pěti let v přepočtu 33 bilionů korun, chce tím i vytvořit pracovní místa pro mladé lidi. Změnit chce i daňový systém.

Nad těmito tématy ale podle agentur pro výzkum veřejného mínění u voličů převažují obavy o bezpečnost země.

Módího pozici posílilo napětí ve vztahu s Pákistánem, které před pár týdny vyvrcholilo v indický nálet. Pákistán následně sestřelil dvě indická vojenská letadla a zadržel jednoho pilota. Později Islámábád pilota zase předal Indům. V oblasti Kašmíru se ale střílelo i na začátku dubna, přestřelka v himálajském regionu si vyžádala několik obětí na obou stranách.

Podle průměrných výsledků získaných ve čtyřech průzkumech veřejného mínění, o nichž informovala agentura Reuters, má aliance vedená Módího Indickou lidovou stranou (BJP) šanci získat těsnou většinu 273 křesel v 543členném parlamentu. V minulých volbách Módího aliance získala více než 330 mandátů.

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres (INK) vedená Ráhulem Gándhím, která se snaží spojovat s regionálními stranami, aby BJP porazila, obviňuje Módího hinduistickou stranu z porušování sekulárních základů země. Podle průzkumů by měla strana INK se spojenci v nadcházejícím hlasování více než zdvojnásobit počet svých křesel na zhruba 141.

Ráhul Gándhí je šestým členem dynastie Néhrú-Gándhí v čele INK. Jeho otec Rádžív Gándhí, babička Indira Gándhíová a pradědeček Džaváharlál Néhrú působili všichni v minulosti jako premiéři poté, co Indie v roce 1947 získala nezávislost na Británii.

Lídr opozičního Indického národního kongresu Ráhul Gándhí | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Klíčovou roli během předvolební kampaně sehrává v Indii Facebook, který v zemi využívá na 300 milionů lidí. Společnost na začátku dubna podnikla rázný krok - na svých platformách zrušila v Indii mimo jiné mimo jiné 549 účtů a 138 webových stránek, které byly napojené na stranu INK. Důvodem bylo „koordinované neautentické chování“.

Komunikační služba WhatsApp zase před volbami v zemi spustila službu kontroly faktů. Lidé mohou na speciální číslo posílat zprávy, fotografie a videa, která chtějí ověřit. Aplikace jim poté odpoví, zda je obsah pravdivý, nebo ne.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme