Indie plánuje propojit všechny řeky v zemi, chce tak bojovat proti katastrofálnímu suchu
Indie v rámci boje proti suchu plánuje změnit tok svých řek. Voda z velkých řek jako je třeba i Brahmaputra a Ganga, se má svést do oblastí, které trpí suchem dlouhodobě. Indická vláda považuje tento projekt za svoji prioritu. V současné době Indie čelí jednomu ze svých nejhorších období sucha.
Indické řeky by měla propojit soustava kanálů a vodních nádrží. Celkem má spojit 37 řek v zemi, postavit 37 přehrad a vybudovat by se mělo 30 kanálů s celkovou délkou téměř tisíce kilometrů.
Kritici projektu tvrdí, že není životaschopný finančně ani z hlediska životního prostředí. Upozorňují také, že je založen na myšlence odklonit vodu z místa, kde je jí přebytek, do suchých oblastí, ale nepředcházela tomu žádná vědecká studie a nikdo neví, co se s toky řek stane.
Indie v rámci boje proti katastrofálnímu suchu plánuje změnit tok svých řek, detaily má Jaromír Marek
I přes tyto argumenty Nejvyšší soud rozhodl, že by se projekt měl realizovat.
Indie čelí jednomu z nejhorších období sucha
Jihovýchodní Asii a Indii zasáhlo nyní nejhorší sucho za několik desetiletí. Z 29 států téměř polovina trpí těžkým nedostatkem vody. V samotné Indii je postiženo nejméně 330 milionů lidí, tedy téměř čtvrtina populace země.
Kvůli vlně veder a suchu byly uzavřeny školy a zastavena veškerá práce venku. Federální vláda v Dillí musí posílat vlaky dopravující vodu do nejhůře postižených míst. Desítky tisíc zemědělců a hospodářských zvířat byly z vyprahlých oblastí přesunuty do táborů, kde dostávají bezplatně krmivo a vodu.
Nedostatek vody v oblasti způsobilo mimo jiné to, že dva po sobě jdoucí monzuny nepřinesly dost vláhy. Souvisí ale i s globálním oteplováním a také s obrovským nárůstem populace v Indii. V roce 1901 žilo v zemi 238 milionů lidí, nyní je to 1,25 miliardy.
South-East Asia and #India struck by worst drought in decades – in pictures https://t.co/EvnNzBE26P #climate pic.twitter.com/NyrUWA1vdt
— World Economic Forum (@wef) 17. května 2016