Proti sexuálním zločinům, na pomoc obětem. Indie vysílá do boje ženské policistky

Indie nasazuje do boje se zločinem nové jednotky. Čím jsou výjimečné? Tvoří je pouze ženy. K hlavním úkolům policistek patří boj proti sexuálním zločinům.

Tento článek je více než rok starý.

Nové Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastoupení žen v indické policii je dnes velmi nízké, jen asi sedmiprocentní. Na snímku policistka v Novém Dillí, září 2016.

Zastoupení žen v indické policii je dnes velmi nízké, jen asi sedmiprocentní. Na snímku policistka v Novém Dillí, září 2016. | Zdroj: Profimedia

Policistky v khaki uniformách a na motorkách patrolují už v Udajpuru a nově i v Džajpuru, metropoli státu Rádžasthán, což je samo o sobě výjimečné. Severozápad Indie je totiž velmi konzervativní a právě v této oblasti také často dochází k útokům na ženy i ke znásilnění.

Policistky se proto zaměřují na nejfrekventovanější místa, na autobusové zastávky, na školy či parky. Jsou tedy vidět všude tam, kde se ženy mohou stát terčem jak nevybíravých slovních útoků, tak i fyzického obtěžování a násilí.

Policistky v uniformách ovšem chtějí přispět také k tomu, aby se ženy nebály o případných zločinech mluvit - pomoci tomu má už samotná přítomnost policistek v ulicích. 

Indické policistky hromadně cvičí jógu, Bombaj. červen 2017. | Zdroj: Profimedia

Úřady v Indii každý rok řeší na 40 tisíc případů znásilnění, to je řeč pouze o těch nahlášených. Ženské policistky mají jasno: snížit toto smutné číslo pomůže nulová tolerance. A pak také skutečným vyšetřováním nahlášených zločinů.

V Indii totiž není výjimkou snaha případy znásilnění bagatelizovat nebo že pachatel zůstane nepotrestán, a dokonce ani názor, že si za to mohou ženy samy.

Okamžitě k dispozici

A právě to by chtěly policistky změnit. Třeba tím, že budou okamžitě k dispozici. Tedy že se na ně mohou postižené či obtěžované ženy okamžitě obrátit, telefonicky nebo prostřednictvím zprávy poslané přes některou ze sociálních sítí. Důležitou roli hraje i garantovaná skrytá identita oběti. 

Zastoupení žen v indické policii je velmi nízké, v současnosti jen asi sedmiprocentní. Indická vláda ale chce jejich podíl dále zvyšovat, a to nejen kvůli domácí, ale také zahraniční kritice. Například jen v hlavním městě Dillí došlo v roce 2015 k více než dvěma tisícům případů znásilnění, tedy v průměru šest každý den. Cílem indických úřadů proto je, aby ženy tvořily třetinu policejního sboru, zatím se však tento plán nedaří naplnit.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme