Po sedmi letech popravili v Indii čtyři muže za brutální znásilnění a vraždu studentky

V Indii popravili čtyři muže odsouzené za brutální skupinové znásilnění a vraždu studentky v Dillí v roce 2012. Informovala o tom agentura Reuters. Popravu indické úřady v minulosti několikrát odložily. Případ znásilněné a zavražděné ženy vyvolal v indické společnosti šok a celostátní protesty.

Tento článek je více než rok starý.

Dillí (Aktualizováno: 2:17 20. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na fotografii z roku 2013 je autobus převážející čtveřici mužů, kteří tedy byli obviněni z brutálního znásilnění a vraždy mladé ženy.

Na fotografii z roku 2013 je autobus převážející čtveřici mužů, kteří tedy byli obviněni z brutálního znásilnění a vraždy mladé ženy. | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Čtveřice mužů byla popravena oběšením ve věznici Tihar v metropoli Dillí. K vykonání nejvyššího trestu úřady přistoupily poté, co indický prezident Rám Náth Kóvinda odmítl mužům udělit milost. Už dříve žádost o nové posouzení uloženého trestu odmítl i indický nejvyšší soud.

Dohra brutálního znásilnění v Indii. Po sedmi letech budou čtyři muži popraveni 22. ledna

Číst článek

Popravená čtveřice byla součástí šestičlenné skupiny, která 16. prosince 2016 vlákala do autobusu 23letou ženu a jejího přítele. Ženu pak skoro hodinu v jedoucím vozidle brutálně znásilňovali, muže krutě zbili a pak oba nahé vyhodili na silnici. Vnitřním zraněním, která jí útočníci způsobili mimo jiné železnou tyčí, studentka po dvou týdnech podlehla v nemocnici v Singapuru.

„Dnes byla konečně po sedmi letech vykonána spravedlnost,“ řekla novinářům matka zemřelé ženy. „Duše mé dcery může nyní odpočívat v pokoji.“.

Anonymní Nebojácná

Mezi čtveřicí mužů byl fitness instruktor Vinay Sharma, uklízeč autobusů Akshay Thakur, prodejce ovoce Pawan Gupta a Mukesh Singh, který byl nezaměstnaný, upřesnila agentura Reuters. Jméno oběti podle indických zákonů nesmělo být zveřejněno, veřejnost proto dívce přezdvala Nirbhaya, což v překladu znamená nebojácná.

Nejmladšího z útočníků, jemuž bylo v době činu 17 let, soud pro nezletilé odsoudil k tříletému trestu odnětí svobody. Šlo o maximální možný trest, který vzhledem k věku obžalovaného připouštěl zákon. V roce 2015 byl mladý muž propuštěn na svobodu. Šestý muž, řidič autobusu a údajný vůdce gangu, byl nalezen v roce 2013 cele mrtvý. Podle médií patrně spáchal sebevraždu.

Reakce společnosti

Stovky policistů byly povolány, aby kontrolovaly dav, který se kvůli popravě před věznicí sešel. Lidé přišli s transparenty podporujícím popravu a hlásajícími „Spravedlnost pro ženy“, uvedla agentura Reuters.

Brutální znásilnění a vražda mladé ženy vyvolaly šok v indické společnosti a otřásly i mezinárodní veřejností. V Indii následně propukly celonárodní protesty a rozběhla se intenzivní diskuse o zacházení se ženami v zemi. V reakci na zločin indický parlament přijal v roce 2013 přísný zákon, který v některých případech umožňuje uložit za znásilnění trest smrti.

I tak bylo v roce 2018 ale nahlášeno znásilnění každých 15 minut. Pouze 85 procent z těchto hlášení navíc vedlo k obvinění a ani ne každý třetí případ dospěl k odsouzení.

anj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme