Ve 132 indických vesnicích se měsíce nerodily dívky. Špatná data, nebo výsledek selektivních interrupcí?

Zpráva z konce července, ve které stojí, že se ve 132 vesnicích v himálajském státě Uttarákhand za tři měsíce nenarodily žádné dívky, vyvolala paniku a vedla k vládnímu vyšetřování. Zatímco podle některých odborníků by mohlo jít o dopad pokračujících selektivních interrupcí ženských plodů, kritici upozorňují na dezinterpretaci dat, ze kterých zpráva vychází.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní snímek indické ženy několik hodin po porodu v nemocnici ve státě Madhjapradéš v roce 2012.

Archivní snímek indické ženy několik hodin po porodu v nemocnici ve státě Madhjapradéš v roce 2012. | Foto: Vivek Prakash | Zdroj: Reuters

Sporná zpráva se týká okresu Uttarkashi ve státě Uttarákhand na severu Indie, kde v 550 vesnicích a pěti městech žije zhruba 400 tisíc lidí, popisuje zpravodajský server BBC. Uvádí, že v zemi, která má dlouhou historii potratů na základě pohlaví, tato data vyvolala velké znepokojení.

V Indii jsou tradičně upřednostňováni mužští potomci, a to kvůli darování bohatého věna ženichovi. Dalším důvodem je představa, že synové přinesou do domácnosti víc peněz a postarají se o rodiče, až zestárnou.

Těhotná žena byla v Alabamě obžalovaná ze zabití. O dítě přišla, když byla postřelena

Číst článek

Podle zmiňované zprávy se ve více než stovce vesnic narodilo od letošního dubna do června 216 chlapců, dívky ale žádné. Poté, co se zpráva objevila v národních i zahraničních médiích, indické úřady uvedly, že je možné, že si novináři vybrali jen některá z dat nasbíraných dobrovolnými zdravotními pracovnicemi a celkové výsledky dezinterpretovali – šetření však nakázaly stejně. Další možností je, že data nebyla sesbírána správně.

Nejvyšší úředník okresu Ashish Chauhan pro magazín Foreign Policy uvedl, že v rámci vyšetřování budou monitorováni zdravotní pracovníci i samotné kliniky. Pokud zjistí pochybení, na řadu podle něj přijdou postihy i osvětové kampaně.

Jak doplňuje BBC, v jiných vesnicích okresu se za stejné období narodilo 180 dívek a žádní chlapci. V dalších 166 vesnicích byl zase poměr dívek a chlapců 88 ku 78. Podle Chauhana je navíc nepravděpodobné, že by se zmiňovaný nepoměr neprojevil v celkové populaci okresu, který v rovnocenném zastoupení žen a mužů přesahuje i celonárodní průměr.

Za tři měsíce se v celém okresu rodilo 961krát. Narodilo se celkem 479 dívek a 468 chlapců. Rozdíl k celkovému číslu pak tvoří novorozenci, kteří nepřežili.

V posledních letech navíc tamní úřady žádné případy selektivních interrupcí neregistrují – v okrese jsou pouze tři ultrazvukové přístroje a všechny se nachází ve vládních klinikách. Diskriminaci mezi dětmi ženského a mužského pohlaví v okrese považují za nepravděpodobnou i sami místní, jak cituje Foreign Policy. Ženy jsou zde totiž tradičně vnímány jako pracovitější – pracují na farmách, starají se o dobytek i domácnost. V regionu je navíc velkým problémem alkoholismus u mužů.

Jablko sváru s Pákistánem i hořká vzpomínka: proč Indie státu Džammú a Kašmír vzala autonomii?

Číst článek

Ženy chybí

Foreign policy se ve svém aktuálním článku ke znepokojivé zprávě vrací a upozorňuje, že i když je v Indii od roku 1994 nelegální určovat pohlaví dítěte před narozením, ultrazvukové přístroje lze jednoduše objednat online. I to podle autorky článku udržuje praxi selektivních interrupcí naživu i 25 let po zákazu.

Vymáhání zákona je navíc nedostatečné. Navzdory důkazům, že k selektivním potratům stále často dochází, zůstávají z velké míry nepotrestány, a to zejména kvůli neúčinnému soudnictví. Podle oficiálních dat mezi lety 2002 a 2012 došlo k 218 případům, kdy zdravotník obviněn z toho, že provedl ultrazvukové vyšetření s cílem zjistit pohlaví plodu. Odsouzeno bylo 55 lidí.

Podle vládní zprávy z loňského roku v Indii navíc „statisticky chybí“ asi 63 milionu žen, a to z velké většiny právě kvůli preferenci dětí mužského pohlaví. Dalších 21 milionů dívek bylo rodinami označeno za nechtěné. Mnoho dvojic plodilo potomky tak dlouho, dokud se jim nenarodil syn. Studie také uvádí, že kvůli zanedbání na základě pohlaví mezi lety 2000 a 2005 ročně zemřelo na 239 000 dívek mladších pěti let.

Přesná čísla o selektivních interrupcích však neexistují. První celostátní studie z roku 2017 uvádí, že v Indii odhadem došlo během roku 2015 k 15,6 milionu potratů.

Utužování patriarchátu?

Selektivní interrupce mimo lidskoprávní dopady vede podle autorky článku Foreign Policy také k dalšímu problému – nadbytek mužů totiž posiluje patriarchální normy. Podle psychiatra Roberta Epsteina, kterého cituje, vyšší počet mužů ve společnosti může vést k postupnému vytlačení žen z pracovního trhu a upevňování konzervativních hodnot, včetně preference, aby ženy zůstávaly v domácnosti.

Trumpova vláda zakázala financování potratových vyšetření, některé státy už chystají žaloby

Číst článek

„Násilné činy jako znásilněný jsou mnohem častější a společnost plná nezadaných mužů může vést také k obchodu s lidmi a prostituci,“ uvádí autorka textu s tím, že mít dcery je pak ještě méně atraktivní.

V krátkodobém hledisku lze nepoměr mužů a žen řešit častějšími postihy klinik a zdravotníků, kteří zákon porušují, stejně tak jako hlídat samotné prodejce ultrazvukových přístrojů. V dlouhodobém hledisku však změna spočívá ve vzdělávání žen, posílení jejich postavení a jejich účasti na pracovním trhu, upozorňuje článek.

„O ženách by se nemělo přemýšlet jako o přítěži, ale spíš jako o přínosu. Když dostanou dostatečnou svobodu, společnosti mohou prospět různými způsoby,“ uzavírá Foreign Policy.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme