Indičtí farmáři protestují proti zákonům, které by mohly uškodit jejich živobytí. Hrozí blokádou dálnice

Tisíce zemědělců s traktory se v neděli vydaly z indického státu Rádžasthán do Dillí a pohrozily zablokováním hlavní dálnice z Džajpuru do indické metropole. Informují o tom místní média. Indičtí zemědělci protestují proti několika novým zákonům, které podle nich pomohou velkým společnostem a uškodí jejich živobytí. Farmáři demonstrují už několik týdnů, série jednání s vládou ale zatím dohodu nepřinesla.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci indických zemědělců v sobotu zdůraznili, že budou pokračovat v pokojných protestech. | Foto: Adnan Abidi | Zdroj: Reuters

Protestující chtějí zrušit tři nové zákony, nikoliv aby byly jen upraveny. Zemědělská reforma umožňuje vstoupit do obchodování s plodinami soukromníkům. Podle farmářů tak vláda od nich přestane kupovat obilí za garantovanou minimální cenu a volná soutěž stáhne ceny dolů. Vláda naopak tvrdí, že reforma liberalizující obchod farmářům do roku 2022 zdvojnásobí příjmy.

Indičtí lékaři zkoumají dosud neznámou nemoc. Po stovkách hospitalizací si vyžádala i první oběť

Číst článek

Tři nové zákony, které už ratifikoval indický prezident, podle vlády umožní zemědělcům volně obchodovat se svou produkcí. „Osvobodili jsme farmáře od mnohých restrikcí. Nyní mohou prodávat, komu chtějí,“ řekl ve středu premiér Naréndra Módí.

Zemědělce podporuje řada opozičních politických stran a za pravdu jim dávají i někteří ekonomové. „Prostudoval jsem si nové zemědělské zákony a uvědomil jsme si, že mají vady a že farmářům uškodí,“ napsal na twitteru bývalý hlavní zemědělský poradce vlády Kaušik Basu. „Regulace našeho zemědělství potřebuje změnu, ale nové zákony poslouží korporacím víc než zemědělcům,“ dodal Basu.

Zástupci indických zemědělců v sobotu zdůraznili, že budou pokračovat v pokojných protestech. Místní úřady ale už posílily nasazení policie a stavějí zábrany, aby se do hlavního města nedostali zemědělci ve velkém počtu. „Budeme se snažit použít zejména dialog a minimum síly,“ řekla místní televizi NDTV šéfka policejní jednotky v Dillí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme