V Indii při protestech proti novému zákonu o občanství zemřelo už 20 lidí. Premiér svolal vládu

Při protestech proti spornému zákonu o občanství zemřelo v severní Indii dalších pět lidí. S odvoláním na policii o tom v sobotu informovala agentura AFP. Od minulého týdne už je mrtvých 20. Premiér Naréndra Módí na sobotu svolal členy vlády, aby projednali bezpečnostní situaci.

Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proti zákonu protestují hlavně příslušníci muslimské menšiny, která tvoří 14 procent indického obyvatelstva. Norma, kterou už schválil parlament, je podle muslimů vůči nim diskriminační. Umožňuje totiž získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle kritiků zákon odporuje sekulární ústavě státu.

V Indii protestují proti novému zákonu, který umožňuje cizincům získat občanství

Číst článek

Noví mrtví jsou hlášeni ze státu Uttarpradéš. Čtyři demonstranti tam podlehli střelným zraněním a jedno osmileté dítě bylo ušlapáno při manifestaci ve městě Váránasí. Protesty začaly před deseti dny a nepřežily je podle policie už dvě desítky lidí.

Náboženský klíč

Módí se rozhodl situaci projednat s ministry, svolal proto na sobotu celou vládu. Protesty pokračují i v sobotu, i když vláda zakázala demonstrovat v některých městech i v částech Dillí.

Zástupci organizací na ochranu lidských práv ve státě Uttarpradéš podle agentury Reuters tvrdí, že policie provádí razie v jejich domech i na pracovištích, aby jim zabránila organizovat další protestní akce. Podle Reuters se mají demonstrace konat i ve státě Ásám na severovýchodě Indie a v jejich čele mají být ženy.

Lidem se nelíbí, že se má občanství udělovat podle náboženského klíče. „Tento zákon je ranou do srdce ústavy, chce z Indie udělat úplně jiný stát. Proto proti němu zvedlo hlas tolik lidí z různých skupin obyvatelstva,“ napsal v indickém listu The Telegraph historik Rámčandra Guha. Sám se zúčastnil protestu v Béngalúru na jihu Indie, kde byl zatčen a později propuštěn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme