Homosexuálům už v Indii nebude za pohlavní styk hrozit vězení, soud zrušil 157 let starý zákon

Indický nejvyšší soud ve čtvrtek rozhodl, že dobrovolný homosexuální styk mezi dospělými již nebude považován za trestný čin. Podle dosavadního platného zákona z koloniálního období hrozilo v Indii za pohlavní styk mezi homosexuály desetileté vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Dillí (Aktualizováno: 10:30 6. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odznak aktivisty, který demonstroval za zrušení článku 377 indického zákona.

Odznak aktivisty, který demonstroval za zrušení článku 377 indického zákona. | Foto: AP Photo/Rafiq Maqbool | Zdroj: ČTK

V roce 2009 soud v metropoli Dillí homosexuální styk dekriminalizoval. Jeho rozhodnutí ale v roce 2013 zvrátil nejvyšší soud, který obnovil platnost zákona z roku 1861, jenž pohlavní styk mezi homosexuály zakazuje.

Zdůvodnil to tehdy tím, že měnit zákony má parlament, nikoli soudy. V roce 2016 ale nejvyšší soud uvedl, že záležitost znovu přezkoumá.

Aktivisté bojující za lidská práva čtvrteční verdikt nejvyššího soudu přivítali. „Díky všem, kteří proti tomuto předsudku bojovali. Dnešek je dobrým dnem pro lidská práva,“ uvedl šéf jihoasijské pobočky organizace Human Rights Watch.

Přestože zmíněný zákon se v Indii jen výjimečně používal k trestnímu stíhání homosexuálů za dobrovolný sex, organizace bojující za práva homosexuálů si stěžovaly, že policie ho často uplatňuje k zastrašování gayů a leseb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme