Vlna rekordních veder zabíjí v jižní a jihovýchodní Asii. Lidé se modlí za déšť a hledají jakýkoliv úkryt

Jižní a jihovýchodní Asii zasáhly rekordně vysoké teploty. Místní obyvatelé se snaží najít jakýkoli úkryt, kde by se mohli schovat před žhnoucím sluncem, a mezitím se modlí za příchod deště, který by přinesl ochlazení, napsala agentura AFP. Bangladéš zaznamenal v minulém týdnu nejvyšší teploty za posledních téměř 60 let, v Indii pak zemřelo na úpal nejméně 13 lidí, další dva v v Thajsku.

Dillí/Dháka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlna veder asie indie horko

Jižní a jihovýchodní Asii postihla rekordní vlna veder (ilustrační foto) | Foto: Eddy Pellegrino | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

„Každý rok je větší a větší teplo,“ uvedla Mikako Nichollsová, která se na náměstí v Bangkoku snažila před paprsky schovat pod slunečníkem.

V thajské metropoli je podle ní letos nejtepleji za posledních pět let, proto se snaží být jen někde uvnitř nebo se skrývat ve stínu.

Letos nás čekají vlny veder, ale rok 2024 bude suverénně nejteplejší v historii

Číst článek

Thajský meteorologický úřad ve středu uvedl, že teploty v západní provincii Tak o víkendu dosáhly rekordních 44,6 stupně Celsia. Varoval, že horké počasí bude pokračovat i příští týden.

„Letošní rekordní horko v Thajsku, Číně a jižní Asii je jasným klimatickým trendem, který v následujících letech povede k problémům v oblasti veřejného zdraví,“ citovala agentura AFP experta Fahada Saída z institutu Climate Analytics.

Jak Saíd uvedl, stoupající teploty jsou důsledkem klimatických změn. Dopady na zranitelné skupiny obyvatel budou podle něj velké.

„Extrémní vedra, kterých jsme byli svědky v posledních několika dnech, zasáhnou nejvíce chudé,“ dodal Saíd, který pochází z Pákistánu.

„Pro ty, kteří nemají možnost se ochladit nebo nemají přístup k adekvátnímu úkrytu, to může znamenat i ohrožení života,“ doplnil.

Modlitba za déšť

V bangladéšské metropoli se tento týden sešly stovky lidí k modlitbě za déšť. Teploty v Dháce dosáhly 40,6 stupně Celsia, což je nejvíce od 60. let minulého století.

Sucho, vlny veder i mrazy, když už rostliny kvetou. To jsou změny klimatu v Česku, popisuje vědec Trnka

Číst článek

„Modlili se za déšť. Modlili se rovněž za snížení teplot a za ochranu před vlnou veder,“ uvedl místní policejní velitel Abul Kalam Azad.

V sousední Indii zemřelo v neděli na úpal nejméně 13 lidí. Podle místních meteorologů zažívá nyní severní a východní Indie teploty o tři až čtyři stupně vyšší než je normální stav.

„Nejsme na takové horko zvyklí,“ citovala AFP 42letou obyvatelku města Guváhátí na severozápadě země.

Její rodina se raději za tak vysokých teplot rozhodla neposílat děti do školy.

„Normálně v tomto regionu od polovina března prší. Letos ale nepřišel žádný déšť. Je to těžké,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme