Indie nakoupí zbraně od USA za tři miliardy dolarů. Trump označil návštěvu země za nezapomenutelnou

Americký prezident Donald Trump navštívil Indii. Po schůzce s indickým premiérem Módím americký prezident oznámil, že Indie od USA nakoupí obranné prostředky. Cenu zakázky vyčíslil na tři miliardy dolarů. Trump také jednal s indickým premiérem o mobilních sítích páté generace a o bezpečnostních obavách z produktů čínské firmy Huawei.

Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump v Indii

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. | Zdroj: Reuters

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliard korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který v úterý končí šestatřicetihodinovou návštěvu Indie. Svou cestu označil za „nezapomenutelnou a mimořádnou“.

Velký úklid. Indové kvůli Trumpově návštěvě poprvé po 300 letech vyčistili hroby v Tádž Mahalu

Číst článek

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. 

Podle agentury Reuters Indie nakoupí 24 vrtulníků SeaHawk a střely Hellfire za 2,6 miliardy dolarů a následovat má dohoda o nákupu šesti vrtulníku Apache. Indie modernizuje svou armádu a podle Reuters se stále více orientuje na USA místo na svého tradičního dodavatele, jímž bylo Rusko.

Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám a že s Módím jednal o mobilních sítích páté generace (5G), pro něž Indie chystá aukci kmitočtů. USA zakázaly z bezpečnostních obav používat produkty čínské firmy Huawei, v Indii ale její zařízení používají.

Americké úřady varují Evropu před budováním 5G sítí čínskými firmami. Upozorňují na riziko zneužití dat

Číst článek

Ačkoli se od návštěvy neočekává uzavření obecné obchodní dohody, o níž se stále jedná, Trump k ní řekl, že se podařilo pokročit a že je vzhledem k této dohodě optimista. Původně se zvažovalo, že by se mohlo dojít nejprve k „minidohodě“, avšak ukázalo se, že to není možné.

Obě strany se nyní zaměřily na širší jednání, která možná zahrnou i dohodu o volném obchodu. Trump dále děkoval za „úžasné přijetí“, jež se jemu a jeho ženě Melanii v Indii dostalo.

Jednání budou pokračovat

Módí potvrdil „plodná“ jednání o spolupráci v obraně, energetice a technice. Podle něj budou tato jednání pokračovat. Upozornil, že jde o páté setkání obou politiků za minulých osm měsíců, a americko-indické vztahy označil za „nejdůležitější partnerství 21. století“.

Trump kromě jiného řekl, že Indové Módího milují a že to je „dobrá věc“. Na pondělní shromáždění na stadionu v Ahmadábádu podle něj lidé přišli spíš kvůli premiérovi než americkému prezidentovi. Soudí tak podle toho, že vždy, když vyslovil Módího jméno, ozval se nadšený jásot.

Indický politik použil v kampani video upravené umělou inteligencí. K voličům promluvil různými jazyky

Číst článek

Indie je jednou z mála velkých zemí, kde se Trump těší oblibě u více než poloviny lidí, píše Reuters. Jeho návštěvě se věnovala obšírně všechna indická média, list The Times of India svůj materiál opatřil titulkem „Objetí Módího s Trumpem je pevnější“.

Sporný zákon o občanství

Zahraniční novináři ale nezapomínají poukazovat na napětí, které stále panuje v indické společnosti kvůli spornému zákonu o občanství. Od neděle se v Dillí konaly velké protesty, které nepřežilo sedm lidí. Očekávalo se, zda se Trump k tomuto zákonu vysloví. V pondělí ale chválil indickou demokracii slovy, že se Indie stává stabilní a prosperující demokracií. „Dosáhli jste toho coby tolerantní země, jako úžasná, svobodná země,“ řekl.

Demonstrace proti zákonu začaly loni v prosinci, protože podle kritiků zákon znevýhodňuje muslimy. Podle agentury Reuters je současný protest jeden z největších a odehrál se nedaleko místa, kde v úterý jednal premiér Naréndra Módí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

List The Washington Post poukázal na to, že Trump má v úterý vystoupit ještě na tiskové konferenci, ale bude sám, bez Módího. List upozornil, že se Módí tiskovým konferencím vyhýbá, protože nemá rád nepředvídatelné dotazy. Dává přednost prohlášením, projevům a twitteru.

Před jednáním s Módím se spolu s Melanií Trumpovou prezident poklonil u památníku bojovníka za nezávislost Mahátmy Gándhího. Na znamení úcty měli oba zuté boty a nabrali si hrsti květin, jež na místo házeli.

Trumpová v úterý v Dillí navštívila státní školu, v níž se vyučuje s využitím hry, tance, jógy, kreslení a vyprávěním příběhů. V úterý Trumpa čeká ještě slavnostní večeře a pak by měl s delegací odletět zpět do USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme