V Indii se uzavřely volební místnosti. Nejvíce hlasů podle průzkumů získala strana premiéra Módího

V Indii v neděli skončila sedmá a poslední fáze šest týdnů trvajících parlamentních voleb. Podle průzkumu u volebních místností získala nejvíce hlasů favorizovaná vládní nacionalistická Indická lidová strana nynějšího osmašedesátiletého premiéra Naréndry Módího.

Dillí (Aktualizováno: 17:05 19. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dle průzkumu CVoter, na nějž se odvolává agentura Reuters, se vládní straně podařilo získat 287 křesel v 543členném parlamentu.

Se 128 mandáty za ní následuje hlavní opoziční strana Indický národní kongres. Podle jiného průzkumu, zveřejněného televizí Times Now, má Módího strana dokonce ještě jasnější náskok 306 křesel.

Poslední volební místnosti se v zemi, která má přes miliardu obyvatel, uzavřely v 18.00 tamního času (14.30 SELČ). Výsledky by měly být známy do 23. května.

Ind si v parlamentních volbách popletl symboly stran, kvůli nápravě si uříznul prst

Číst článek

V posledním kole voleb se rozhodovalo o 59 parlamentních křeslech. Na 120 milionů voličů z celkem 900 milionů lidí oprávněných odevzdat svůj hlas hlasovalo především na severu a východě země.

K volebním urnám se vydali i voliči v hlavním městě státu Západní Bengálsko Kalkatě. Podle agentury AP stáli před volebními místnostmi dlouhé fronty od časného rána, aby se vyhnuli pozdějším vysokým teplotám, které se v těchto dnech šplhají až k 38 stupňům Celsia. Dalším důležitým městem, kde se v neděli volilo, bylo posvátné hinduistické město Váránasí na řece Ganze. Symbolicky zde kandidoval i Módí.

Referendum o Módím

Volební účast v prvních šesti kolech činila podle volební komise asi 66 procent. V posledních parlamentních volbách roce 2014 hlasovalo 58 procent voličů. Indická lidová strana v těchto volbách získala většinu 282 parlamentních křesel.

Největší volby světa začaly, hlasovat v nich může až 900 milionů lidí

Číst článek

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres vedená Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie Néhrú-Gándhí se snažila Indickou lidovou stranu ve volbách považovaných za referendum o Módím porazit ve spolupráci s regionálními stranami.

Nynější premiér podle kritiků nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme