Indie vyhostila pákistánského velvyslance

Vztahy mezi dvěma jadernými velmocemi - Indií a Pákistánem - jsou na bodu mrazu. Indie vyzvala pákistánského velvyslance, aby opustil zemi. Dillí své rozhodnutí odůvodňuje stále se zhoršujícími vztahy mezi oběma sousedními státy. K tomuto kroku Indie přistoupila po úterním teroristickém útoku na své vojenské základně v Kašmíru, při kterém zahynulo 34 osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

indičtí vojáci | Zdroj: ČTK

Indie už svého velvyslance z Islámábádu odvolala loni v prosinci, Pákistán však stejný krok neučinil. Postavení pákistánského zastupitele v Dillí nicméně bylo od té doby pouze symbolické, protože indické úřady s ním odmítly komunikovat.

Jak pro Radiožurnál uvedl velvyslanec České republiky v Dillí Jaromír Novotný, Indie tímto rozhodnutím završila diplomatické možnosti řešení napjatých vztahů. "Indie odvolala svého velvyslance z Pákistánu, snížila počet diplomatů na své ambasádě v Pákistánu, přerušila železniční a autobusové spojení mezi Indií a Pákistánem a teď následuje další krok, kterým je vyhoštění pákistánského velvyslance a zřejmě ještě snížení už tak malých obchodních kontaktů. Ale pak už těch dalších kroků moc není. Napětí mezi oběma zeměmi je asi největší za posledních 10 - 15 let."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Novotný o napětí mezi Indií a Pákistánem

V Kašmíru mezitím pokračují přestřelky mezi indickými a pákistánskými jednotkami. V noci použily obě znepřátelené strany těžké zbraně včetně minometů.

Vztahy mezi Indií a Pákistánem se vyhrotily po útoku na federální parlament v Dillí z 13. prosince loňského roku. Indie z útoku obvinila dvě organizace kašmírských separatistů, kterým podle ní pomáhá Pákistán. Obě jaderné mocnosti poté rozmístily na společné hranici nejvyšší vojenský potenciál za uplynulých 15 let.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme