Indie vyslala k Měsíci svou první sondu

Indie vyslala k Měsíci svou první vesmírnou misi. Družice Čandrájan-1 odstartovala z indického kosmického střediska Šríharikota na jihovýchodě země za úsvitu místního času. Kolem Měsíce by měla kroužit dva roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

start družice Čandrájan-1 | Zdroj: ČTK

Podle předsedy Indické organizace pro kosmický výzkum Madhavana Naira byl start sondy úspěšný. "Zahájili jsme naší výpravu na Měsíc. Pro Indii je to historický okamžik. Start dopadl velmi dobře," uvedl Naira.

Družice, jejíž název ve starém sanskrtu znamená "měsíční plavidlo", by měla na své okružní misi dva roky pořizovat detailní mapy nerostů, stejně jako chemických a topografických vlastností měsíčního povrchu. K odběru vzorků poslouží sonda, která se oddělí od satelitu a přistane na povrchu Měsíce.

Indie se v úsilí o zkoumání Měsíce připojila ke Spojeným státům, Rusku, Evropské unii, Číně a Japonsku. Mise ji přišla na 80 miliónů dolarů. Na rok 2011 plánují Indové přistání nepilotované mise na Měsíci, do roku 2014 se chystají poprvé vyslat do vesmíru svého člověka a do roku 2020 by pak měl stanout první Ind na Měsíci.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme