Záhadné kresby v Indii překvapily archeology. Zobrazují zvířata, která lidé v této oblasti nemohli znát

Indičtí archeologové objevili tisíce pravěkých kreseb vytesaných do skal na západě země. Obrazce vypovídají o existenci dosud neznámé civilizace. Vzbuzují také řadu otázek.

Nové Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vytesané obrazce představují nejčastěji zvířata - většinou druhy, které se v Indii běžně objevují. Jsou ale mezi nimi také bytosti připomínající nosorožce a hrochy, kteří ale v Indii nežijí. Je přitom málo pravděpodobné, že by lidé ze západoindické Maháráštry měli kontakty s Afrikou v době kolem 10 tisíc let před Kristem, do které archeologové skalní kresby předběžně datují. S informacemi o objevech jako první přišla místní maráthská mutace BBC.

Mumie a kanopy. Archeologové objevili v Egyptě 2600 let staré pohřební místnosti

Číst článek

Obrazce jsou drobné, některé ale mají mnoho metrů a vzájemně se prostupují a je možné je dobře vidět jen z vyvýšených míst. Nejsou to ale zdaleka tak obří obrazce, jaké známe třeba z peruánské planiny Nazca, i když je v některých ohledech připomínají. Kromě suchozemských zvířat a ryb se objevují také žraloci, želvy, ale i podivuhodné humanoidní postavy nebo ornamentální obrazce.

Pomoc obyvatel

O existenci pravěkých skalních kreseb v této oblasti už v minulosti archeologové věděli, protože některé z nich místní lidé uctívají jako náboženské symboly. Odborníci měli tušení, že se jich v suché krajině Maháráštry může skrývat víc, a požádali o pomoc obyvatele a sami nachodili v krajině tisíce kilometrů.

Počet odhalených kreseb je překvapující - objevili několik tisíc vytesaných obrazců a z toho asi 400 větších. To ukazuje na existenci relativně vyspělé a rozsáhlé kultury. Na další výzkum už indická vláda přislíbila v přepočtu víc než 70 milionů korun.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme