Netypické přívalové deště způsobily v Indii záplavy. Zemřelo již nejméně 60 lidí, poškodily také úrodu

Nejméně 60 životů si od středy vyžádaly záplavy způsobené prudkými dešti v západní a jižní Indii. Rozvodněné řeky a vydatné srážky také poškodily úrodu rýže či bavlny, informovala ve čtvrtek s odvoláním na indické úřady agentura Reuters.

Bombaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silné deště zastihly i indické město Haidarábád | Foto: Vinod Babu | Zdroj: Reuters

Pro tuto roční dobu netypicky nepříznivé počasí nejhůře zasáhlo stát Telangana, kde zemřelo podle místních úřadů na 50 lidí. Voda zaplavila správní středisko Haidarábád, kde sídlí nespočet technologických firem včetně Microsoftu, Amazonu a poradenských společností Accenture nebo TCS. Úřady velkoměsta vyhlásily na čtvrtek volno a obyvatelům doporučily zůstat doma. Na sociálních sítích se objevily záběry a snímky aut, která unáší proud, a zaplavených domů, kanceláří a ulic.

V sousedním státě Maháráštra si spadlé podmáčené zdi, popadané elektrické vedení a rozvodněné řeky vyžádaly deset životů. Několik oblastí ve státě za posledních 24 hodin zaznamenalo více než 100 milimetrů srážek, a to včetně metropole Bombaj. Podle Indického meteorologického úřadu (IMD) mají tamní obyvatelé očekávat prudké deště i v pátek.

Dillí přestane označovat byty, ve kterých bydlí lidé s covidem-19. Vedlo to k stigmatizaci nemocných

Číst článek

Déšť také poškodil rýžoviště v Telanganě a Ándhrapradéši a ve státech Maháráštra a Karnátaka zaplavil pole s bavlnou, sójou a luštěninami. Regionální vláda Telangany škody v zemědělství vyčíslila na 20 miliard rupií (přes šest miliard korun), píše Reuters.

(Úroda) byla poškozená těsně před sklizní. Utrpěla i kvalita už sklizené úrody, uvedl obchodník z města Látur.

Telangana a Maháráštra v říjnu obdržely o 143, respektive 78 procent více srážek, než je běžné, vyplývá z dat IMD. Období monzunových dešťů v Indii trvá od června do září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme