Indie zařadila do aktivní vojenské služby jadernou ponorku

Indické námořnictvo dnešním dnem disponuje ponorkou na jaderný pohon. Ponorku K-152 Něrpa si od Ruska pronajalo na 10 let za zhruba miliardu dolarů. Předání se mělo podle původního plánu uskutečnit už v roce 2009, ale kvůli technickým potížím nabralo zpoždění. Indie se tak po dvaceti letech vrací do elitního klubu zemí, které jadernými ponorkami disponují. Jsou to ještě Čína, Rusko, USA, Velké Británie a Francie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká jaderná ponorka USS Maine

Americká jaderná ponorka USS Maine | Foto: US NAVY

Indové ponorku přejmenovali na INS Čakra II. BBC upozorňuje, že nasazení na východě znamená, že má přednostně čelit hrozbě z Číny, a nikoli z Pákistánu.

„Kvalita čínských ponorek zatím za tím, co mají například Američané, kvalitativně zaostává. Indie ale zatím neměla jaderné ponorky vůbec. Čína má oproti Indii stále početní převahu, nová indická ponorka je ale také důrazným upozorněním, že si Indie svoje zaostávání uvědomuje a chce s tím něco dělat,“ říká vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém přírůstku indické armády mluvil na Rádiu Česko vojenský a bezpečnostní analytik Lukáš Visingr

Rusko je tradičním indickým spojencem a zemi dodává na 70 procent vojenské techniky včetně jaderné ponorky za miliardu dolarů.

Také první indické plavidlo tohoto typu pocházelo v 80. letech ze Sovětského svazu. Indie ale připravuje stroj vlastní výroby třídy Arihant, který by měl být hotový koncem tohoto roku. S výcvikem další posádky budou opět pomáhat Rusové.

Indie slibuje, že dodrží mezinárodní dohody a na ponorky nasadí jen střely s plochou dráhou letu, a ne jaderné hlavice. Podle médií Indy nový přírůstek příliš nenadchl, protože často selhává navádění torpéd.

„Jedná se o zásadní posílení indického vojenského potenciálu. Díky jadernému pohonu má ponorka vysokou rychlost a mimořádně dlouhou vytrvalost. Pomocí řízených střel ruské výroby může útočit na cíle na moři i na souši,“ dodává Visingr.

Václav Pešička, Ondřej Bouda, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme