Indii ochromila stávka proti vstupu globálních obchodních řetězců na tamní trh

Indie dnes zažila celonárodní stávku. Indické opoziční strany a odborové svazy protestovaly proti plánu na vstup mezinárodních obchodních řetězců na místní trh. Podle tamní vlády by vstup řetězců oživil tamní ekonomiku; odpůrci se ale obávají zániku malých obchodníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mizoram | Foto: Jaromír Marek

Dnešní stávka byla zaměřena nejen proti záměru vpustit obchodní řetězce na indický trh, ale i proti různým ekonomickým krokům, které současná vláda v Indii chtěla zavést.

Podle indologa Zdeňka Štipla z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy obchodní řetězce v zemi již jsou, nikoliv však v maloobchodu, nýbrž vstupují do kontaktu s indickými maloobchodníky. Samy dosud nemají přímý kontakt s indickým zákazníkem. A to by se po vládních reformách mělo změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

stipl

Štipl se domnívá, že vstup mezinárodních řetězců na indický trh by tamní maloobchodníky fatálně poškodil. „Velká část z nich by pravděpodobně zanikla. Otázka je zase trošku jiná, zda vlastně ten princip fungování maloobchodního trhu v Indii je vůbec v globalizovaném světě udržitelný,“ konstatuje.

Vláda v čele s vedením Indického národního kongresu, nejstarší indické politické strany, si od svého rozhodnutí slibuje oživení ekonomiky. Podle Štipla k němu musela přistoupit, neboť jí už mnoho možností nezbývá. Zatímco předchozím deseti až patnácti rokům dominoval skoro slepý optimismus v neuvěřitelnou dynamiku indické ekonomiky a trhu, nyní hodnocení tamní ekonomiky v zahraničí výrazně klesá.

„Investoři z Indie odcházejí, mají strach, protože vláda ještě před několika měsíci podnikla takové ne úplně protržní kroky v rámci svých populistických snah, a někteří zahraniční komentátoři dokonce mluví o tom, že ten současný ekonomický stav v Indii se přiblížil až před rok 1991, kdy indické hospodářství stálo na pokraji bankrotu,“ dodává Štipl.

Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme