Česko 0:0 Lotyšsko

Indonésie chce tišší volání muezzinů, svolávání k modlitbě je prý příliš hlasité

Hlas muezzina svolávajícího k modlitbě nerozlučně patří k životu obyvatel islámských zemí. Často je ale příliš hlasité, a to zejména nyní, v období ramadánu. Nejlidnatější muslimská země světa Indonésie proto hledá způsob, jak je ztišit a vyhovět tak občanům, kteří žijí v okolí mešit a stěžují si na příliš velký hluk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minaret, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: aljabak

Pětkrát denně svolávají muezzini věřící k modlitbě. Jejich hlas se line z reproduktorů na minaretech a rozléhá se po okolí, od Acehu na západě až po provincii Papua na východě země.

V současnosti funguje v Indonésii na 800 tisíc mešit, hlavně ve velkých městech se ale mnohé z nich často předhánějí v tom, která bude hlasitější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč si v Indonésii stěžují na volání muezzinů, zjišťoval zpravodaj Robert Mikoláš

Zejména pak v období postního měsíce ramadánu, který letos trvá od poloviny června do poloviny července, se tak doslova přeřvávají a někdy navíc začínají ještě dříve, než je obvyklé, tedy před čtvrtou hodinou ranní.

A to se mnoha obyvatelům více než 230milionové Indonésie, z nichž 87 procent tvoří právě muslimové, nelíbí.

Situaci řeší i viceprezident

Do sporu se tedy vložil viceprezident Jusuf Kalla, který stojí i v čele skupiny sdružující řadu indonéských mešit. Z jeho iniciativy vznikl tým, který zjišťuje, kde je svolávání k modlitbě příliš hlasité, a navrhuje řešení.

Vychází zároveň z poznatků, které už v uplynulých měsících zjistila asi stovka techniků. A ti potvrzují, že na řadě míst není kvůli přílišnému hluku muezzinovi ani rozumět.

Podle Kally je potřeba zajistit nejen klid obyvatel, ale také co nejsrozumitelnější a nejmelodičtější hlas. Jeho plán má ovšem háček, musí se totiž dohodnout s nejvyššími islámskými autoritami v zemi a získat jejich souhlas.

I tak ale viceprezidentův mluvčí přiznává, že kvůli velkému množství mešit nebude splnění tohoto úkolu jednoduché. I proto Jakarta vyzývá nejvyšší duchovní, aby v této záležitosti vyhlásili fatwu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme