Indonésie hlásí po zemětřesení už téměř pět set mrtvých

Počet obětí silného zemětřesení v Indonésii stoupl už na téměř 500. Bilance pravděpodobně ještě není konečná; stovky dalších lidí záchranáři pohřešují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky zemětřesení v Tichomoří | Zdroj: ČTK

Otřesy měly sílu téměř 8 stupňů na Richterově škále a zasáhly hlavně západní část Sumatry. Očekává se, že počet mrtvých stoupne, až se záchranáři dostanou do oblastí, které jsou stále odříznuty od světa.

Epicentrum zemětřesení se nacházelo asi 50 kilometrů na severozápad od Padangu. Otřesy pociťovali i obyvatelé v indonéské metropoli Jakartě, kterou od Sumatry dělí stovky kilometrů, a také v sousedním Singapuru i Malajsii.

Indonéské souostroví leží v pásmu vysoké seizmické aktivity označovaném jako tichomořský ohňový prstenec a zažívá na 7000 zemětřesení ročně. V prosinci 2004 připravily vlny tsunami vyvolané silnými otřesy na západě Indonésie o život přes 230 000 lidí, z toho 170.000 právě v Indonésii.

Přírodní katastrofa zasáhla i tichomořské ostrovy Samoa, Americká Samoa a Tonga. Vlny tsunami tam zabily přes 100 lidí, další desítky se pohřešují. Tisíce rodin zůstaly bez střechu nad hlavou.

Milan Kopp, Kateřina Causidisová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme