Indonésie hrozí vyhošťováním z Acehu a chce odchod cizích vojáků

Indonésie údajně hrozí vyhoštěním zahraničních humanitárních pracovníků, kteří se v provincii Aceh nepodřídí kontrole úřadů. Zároveň dala najevo přání, aby cizí vojáci, kteří se podílejí na odstraňování následků zemětřesení a následné vlny tsunami z konce prosince, oblast co nejdříve opustili. Jakarta tak ještě více zdůraznila svou snahu převzít kontrolu nad situací v provincii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zdevastované město Banda Aceh

Pohled na zdevastované město Banda Aceh | Zdroj: ČTK

Indonéská armáda již v úterý dala najevo, že bude pohyb humanitárních organizací v Acehu kontrolovat. "Bude nutné, aby se všichni cizinci dostavili do vojenských úřadů a získali od nich povolení k pohybu mimo území správního střediska. Zároveň s tímto povolením jim bude poskytnut vojenský ozbrojený doprovod," potvrdil zástupce českého velvyslance Lubomír Frebort.

Indonéský ministr vnitra Alwi Shihab podle zahraničních agentur připustil, že vyhoštění cizinců, kteří nebudou hlásit úřadům, kam mají v oblasti namířeno, by mohlo být jednou z možností, jak by mohly úřady zareagovat. Naše velvyslanectví ale zatím takové případy nezaznamenalo. "Nemáme informace o tom, že by mělo dojít k nějakému vyhošťování osob," dodal Frebort.

Úřady tvrdí, že povstalci v Acehu mohou rozkrádat humanitární pomoc a využívat uprchlických táborů jako úkrytů. Humanitární organizace považují hrozbu útoků na jejich pracovníky za planou, protože zatím se nevyskytl případ podobného násilí. Také zástupci povstalců popřeli, že by hodlali humanitární pracovníky napadat, a dokonce garantovali jejich bezpečnost.

Indonéský viceprezident Jusuf Kalla dnes prohlásil, že jeho vláda si nepřeje, aby příslušníci cizích armád protahovali svou přítomnost v Acehu. V oblasti by se měli zdržet nejdéle tři měsíce. V Acehu operují především příslušníci americké armády, která vyslala na pomoc vojenské lodě a vrtulníky rozvážející humanitární pomoc do odlehlých končin. Na acežských letištích přistávají vojenské speciály nejrůznějších států.

Podle agentur Kallovo prohlášení potvrzuje snahu indonéské vlády převzít co nejrychleji kontrolu nad přerozdělováním humanitární pomoci v Acehu. V této provincii bohaté na ropu a plyn bojují příslušníci Hnutí svobodný Aceh (GAM) za nezávislost od roku 1976. Při prosincové pohromě v oblasti zahynulo nejméně 106.500 lidí a přes 300.000 jich ztratilo střechu nad hlavou.

Zatímco Indonésie zpřísňuje kontrolu nad Acehem, Indie naopak po dvou týdnech od katastrofy umožnila mezinárodní humanitární organizaci zamířit na ostrovy Andamany a Nikobary. Dodávku potravin a evakuaci obyvatel tam výhradně zajišťuje indická armáda. Dětský fond OSN (UNICEF) tak nyní na ostrovech zahájil očkování dětí před nejrůznějšími chorobami.

Ladislav Dvořák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme