Jakarta v ‚nouzové situaci‘. Nemocnice se rychle plní pacienty, úřady znovu zavádí přísná opatření

Nemocnice praskají ve švech, zahlcené jsou i hřbitovy a covidové křivky dál rostou. Tak vypadá situace způsobená pandemií koronaviru v indonéském hlavním městě Jakarta. Země se dokonce kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19 v pondělí znovu vrátila k rozsáhlým karanténním opatřením. Některé nemocnice už ohlásily, že jejich kapacity jsou zcela obsazené, desítky dalších jsou zaplněné z více než 60 procent.

Jakarta Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Jakartě se vrací k protikoronavirovým opatřením, venku musí dodržovat rozestupy

Lidé v Jakartě se vrací k protikoronavirovým opatřením, venku musí dodržovat rozestupy | Zdroj: Reuters

„Jakarta je v nouzové situaci,“ prohlásil podle agentury AP guvernér indonéské metropole Anies Baswedan s odkazem na vysoké počty zemřelých a pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Německo může zařadit další české regiony na seznam rizikových oblastí, rozhodnutí padne ve středu

Číst článek

Zatímco v srpnu se počet nově nakažených za 24 hodin pohyboval kolem 2000, v současnosti denní přírůstky šplhají i ke 4000. Poměrně rychle ale přibývá i lidí, kteří s nákazou koronavirem zemřeli. Jen za neděli to bylo 118 případů, celkově pak nákaze podlehlo přes 8800 Indonésanů. To je nejvíc ze zemí jihovýchodní Asie.

Nejhorší je situace právě v hlavním městě, na které připadá přes 55 tisíc případů nákazy a téměř 1500 úmrtí. Dramatická začíná být situace i v tamních nemocnicích. Sedm ze všech 67 nemocnic v Jakartě už minulý týden ohlásilo, že jejich kapacity jsou ze 100 procent obsazené, u dalších 46 už obsazenost překročila 60 procent.

Vedení Jakarty proto znovu přistoupilo k přijetí rozsáhlých karanténních opatření, která začala platit v pondělí a jejich ukončení je zatím naplánováno na neděli 27. září.

Omezeny mají být veškeré společenské, náboženské i kulturní akce a restrikce dopadnou i na pracovní život obyvatel metropole. Potravinářské či stavební firmy mají fungovat jen při využití 50 procent pracovní síly tak, aby bylo možné dodržovat bezpečné rozestupy. Zaměstnání, u kterých není nezbytně nutná přítomnost na pracovišti, mají lidé vykonávat z domova.

Opatření se týkají i restaurací a kaváren, odkud si lidé mohou vzít jen občerstvení s sebou, nebo nákupních center, která musí omezit počet návštěvníků i otevírací dobu. Školy, parky, ale i rekreační zařízení nebo místa určená pro konání svateb musí zavřít úplně.

„Měli jsme tato opatření udělat dříve. Mohli jsme tak lépe kontrolovat počty případů nákazy i úmrtí,“ připustil koncem minulého týdne mluvčí národní pracovní skupiny pro zvládání pandemie Wiku Adisasmito.

Občerstvení v Jakartě v době pandemie | Zdroj: Reuters

Hřbitovy na hraně kapacit

Situace se v některých indonéských městech zdála být dramatická už na jaře, kdy byly oficiální denní počty výrazně nižší než nyní. Na konci května agentury informovaly o přeplněných nemocnicích v Surabaje, hlavním městě provincie Východní Jáva, kdy byli lékaři nuceni posílat nové pacienty domů.

‚Lehkomyslná a sobecká akce.‘ Trump i přes koronavirovou krizi uspořádal mítink uvnitř

Číst článek

Vážná byla také situace v Jakartě, během června se ale tamním úřadům podařilo křivku oploštit. Od dubna do června totiž v desetimilionové metropoli platila přísná karanténní opatření, s uvolněním restrikcí se ale počty začaly znovu zvyšovat. Teď se omezení opět vrací, obyvatelé si nicméně stěžují, že jsou nařízení zaváděna zmatečně.

Například 50letý provozovatel polygrafického studia neví, jestli může mít otevřeno, nebo musí studio zcela uzavřít. Připouští ale, že jsou nové restrikce nezbytné. „Uvidíme, jak efektivní budou, je ale zapotřebí také většího sebeuvědomění,“ řekl pro agenturu AP.

K zodpovědnosti obyvatel vyzývají vzhledem k vysokým počtům úmrtí i tamní úřady. Hřbitovy ve východní části metropole upozorňují, že i jim docházejí kapacity, napsal v pondělí list Jakarta Post. Jedním z nich je také hřbitov Pondok Ranggon, který vznikl jako místo pro pochování lidí zemřelých na covid.

Vedení hřbitova v neděli uvedlo, že za uplynulý týden zaznamenalo zatím nejvyšší počet smutečních obřadů od jeho březnového založení. Zatímco dosud pohřbívali kolem 180 těl týdně, za uplynulých sedm dní to bylo 213. Pokud by přitom měla současná situace pokračovat, kapacita se prý příští měsíc naplní.

„Zbývá nám prostor pro zhruba 1100 pohřbů. Očekáváme, že v polovině října na tom budeme kapacitně velmi kriticky,“ varovalo vedení Pondok Ranggon podle listu Jakarta Post.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme