Nová metropole za 33 miliard dolarů. Indonésie chce v roce 2021 na Borneu začít stavět nové hlavní město

Indonéský prezident Joko Widodo v pondělí na tiskové konferenci oficiálně oznámil stěhování hlavního města z přelidněné a znečištěné Jakarty na indonéskou stranu ostrova Borneo. Informovala o tom agentura AP.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonéský prezident Joko Widodo | Foto: Willy Kurniawan | Zdroj: Reuters

Ostrov Borneo Indonésie sdílí s Malajsií a Brunejí. Přesun metropole vychází podle hlavy státu z detailních studií. Jako nejpříhodnější poloha se podle prezidenta nejlidnatějšího muslimského státu světa jeví provincie Východní Kalimantan, konkrétněji oblast mezi okresy Penajam Paser a Kutai Kartanegara.

Vláda už v těchto místech odkoupila 180 tisíc hektarů pozemků a plánuje další. Ve městě bude i významný přístav, toto místo má totiž i dlouhou, dobře chráněnou zátoku. V projektech se počítá i s moderním velkokapacitním letištěm.

Náklady na vybudování nové metropole jsou zhruba 33 miliard dolarů (759 miliard korun). Necelou pěti má zaplatit stát, respektive státní fondy, o zbytek se podělí soukromý domácí i zahraniční investoři.

Stavět by se mělo začít v roce 2021. První úředníci se do města budou stěhovat už o tři roky později. Zatím ale není jasné, jestli se bude pro metropoli nové jméno, nebo jestli se použije jedno z pojmenování dosud malých měst a vesnic v okolí.

Debata trvající desítky let

O zbudování nové metropole se v Indonésii vede debata už několik desetiletí. Widodo letos v dubnu schválil, že hlavní město bude z Jakarty na nejlidnatějším indonéském ostrově Jáva přesunuto.

V Jakartě ležící na přelidněném ostrově Jáva v současnosti žije kolem deseti milionů obyvatel, její širší aglomerace jich má až 30 milionů. Město se potýká se špínou a smogem, ale také s opakovanými ničivými záplavami, k nimž podle expertů přispívá odlesňování kopců nad městem, chaotické plánování výstavby a odpadky, jež ucpávají vodní toky.

Podle dřívějších prohlášení vlády by přesun administrativní metropole mohl trvat až deset let. Podobné stěhování v minulosti uskutečnila například sousední Malajsie, ale i Brazílie či Kazachstán.

daj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme