Nová metropole za 33 miliard dolarů. Indonésie chce v roce 2021 na Borneu začít stavět nové hlavní město

Indonéský prezident Joko Widodo v pondělí na tiskové konferenci oficiálně oznámil stěhování hlavního města z přelidněné a znečištěné Jakarty na indonéskou stranu ostrova Borneo. Informovala o tom agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonéský prezident Joko Widodo

Indonéský prezident Joko Widodo | Foto: Willy Kurniawan | Zdroj: Reuters

Ostrov Borneo Indonésie sdílí s Malajsií a Brunejí. Přesun metropole vychází podle hlavy státu z detailních studií. Jako nejpříhodnější poloha se podle prezidenta nejlidnatějšího muslimského státu světa jeví provincie Východní Kalimantan, konkrétněji oblast mezi okresy Penajam Paser a Kutai Kartanegara.

Vláda už v těchto místech odkoupila 180 tisíc hektarů pozemků a plánuje další. Ve městě bude i významný přístav, toto místo má totiž i dlouhou, dobře chráněnou zátoku. V projektech se počítá i s moderním velkokapacitním letištěm.

Náklady na vybudování nové metropole jsou zhruba 33 miliard dolarů (759 miliard korun). Necelou pěti má zaplatit stát, respektive státní fondy, o zbytek se podělí soukromý domácí i zahraniční investoři.

Stavět by se mělo začít v roce 2021. První úředníci se do města budou stěhovat už o tři roky později. Zatím ale není jasné, jestli se bude pro metropoli nové jméno, nebo jestli se použije jedno z pojmenování dosud malých měst a vesnic v okolí.

Debata trvající desítky let

O zbudování nové metropole se v Indonésii vede debata už několik desetiletí. Widodo letos v dubnu schválil, že hlavní město bude z Jakarty na nejlidnatějším indonéském ostrově Jáva přesunuto.

V Jakartě ležící na přelidněném ostrově Jáva v současnosti žije kolem deseti milionů obyvatel, její širší aglomerace jich má až 30 milionů. Město se potýká se špínou a smogem, ale také s opakovanými ničivými záplavami, k nimž podle expertů přispívá odlesňování kopců nad městem, chaotické plánování výstavby a odpadky, jež ucpávají vodní toky.

Podle dřívějších prohlášení vlády by přesun administrativní metropole mohl trvat až deset let. Podobné stěhování v minulosti uskutečnila například sousední Malajsie, ale i Brazílie či Kazachstán.

daj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme