Zřícené indonéské letadlo mělo problémy s ukazatelem rychlosti, ukazují údaje z černé skříňky

Letadlo indonéské společnosti Lion Air, které se před týdnem zřítilo do Jávského moře se 189 lidmi na palubě, mělo při svých posledních čtyřech letech problémy s ukazatelem rychlosti. Vyplývá to z údajů, které jsou zaznamenány v černé skříňce letounu, prohlásil v pondělí šéf indonéské národní komise pro dopravní bezpečnost Soerjanto Tjahjono.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovatelé u podvozku letadla Lion Air flight JT610. | Foto: Beawiharta | Zdroj: Reuters

Úřady již dříve uvedly, že nehodu nikdo nepřežil. V moři byly nalezeny osobní věci cestujících i pozůstatky některých obětí. Čtrnáct obětí bylo zatím identifikováno. Vrak letounu leží zhruba v třicetimetrové hloubce na dně moře.

Potápěči získali černou skříňku zříceného indonéského letadla. Zjišťují, jaké informace obsahuje

Číst článek

Vyšetřovatelé předpokládají, že příčinou nehody byly technické problémy teprve dva měsíce starého letounu Boeing 737 MAX 8. Šéf národní komise pro dopravní bezpečnost Tjahjono a vyšetřovatel Nurcahyo Utomo na pondělní tiskové konferenci uvedli, že letadlo mělo při svých posledních čtyřech letech problémy s ukazatelem rychlosti letu.

Pasažéři z předposledního letu boeingu, který mířil v neděli 28. října z ostrova Bali do Jakarty, v uplynulých dnech na sociálních sítích popsali kolísání rychlosti a výšky letu, které vyvolalo na palubě paniku i nevolnost některých cestujících. Nakonec se ale chování letounu stabilizovalo a stroj do hlavního města Indonésie doletěl.

Zřítilo se ve vysoké rychlosti

Ředitel firmy Lion Air Edward Sirait doposud tvrdil, že před osudným letem boeingu v pondělí 29. října z Jakarty do města Pangkalpinang na ostrově Bangka, který se nachází v těsné blízkosti ostrova Sumatra, byla závada na letadle odstraněna.

Nové zprávy o technických problémech stroje vyšly v pondělí najevo po setkání rozhořčených příbuzných obětí a představitelů, kteří dohlížejí na pátrací operace a vyšetřování katastrofy.

Šéf národní komise pro dopravní bezpečnost Tjahjono v pondělí sdělil, že letadlo neexplodovalo ve vzduchu a do moře se zřítilo nedotčené, s běžícím motorem. „O tom svědčí ztráta všech lopatek turbíny,“ řekl Tjahjono. „Velké množství malých úlomků letounů a poměrně malá plocha, na které byly trosky rozptýleny, ukazuje, že letadlo se zřítilo na hladinu velmi vysokou rychlostí,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme