Indonésie poprvé vydala českého uprchlíka. Do vězení má jít na 12,5 roku

Indonésie poprvé v historii vydala uprchlíka z Česka. Dvaatřicetiletý Tomáš Toman dostal před čtyřmi lety trest 12,5 roku vězení za ubití mladíka. Místo nástupu do vězení utekl a policie na něj vydala mezinárodní zatykač. Nakonec ho před dvěma lety zadrželi právě v Indonésii, která ale nemá s Českem smlouvu o vydání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonésie poprvé v historii vydala uprchlíka z Česka | Foto: Policie ČR

Jednání o vydání trvala celé dva roky. K úspěchu hodně přispěl český policista, který je rodilý Indonésan. Usnadnil tak komunikaci s tamními úřady. Toman je tak prvním Čechem, kterého asijský stát vydal a teprve čtvrtým Evropanem.

Incident se odehrál v září roku 2008. Muži k ránu popíjeli ve známém pražském klubu Cross. U baru se po hádce dohodli, že zbytek vyřeší venku. Tomanovi bylo tehdy 27 let.

„Napadl fyzicky 31letého muže v Praze 7 v restauraci. Tohoto muže napadl jednak údery, jednak kopy do hlavy a celého těla. Ve svém jednání pokračoval i přesto, že muž bezvládně ležel na zemi,“ popsala průběh rvačky mluvčí policejního prezidia Markéta Johnová.

Ve venkovní části klubu jsou kovové skulptury. Při bitce muži shodili část železné konstrukce, na které byl instalovaný veliký kámen. Ten spadl šestadvacetiletému mladíkovi přímo na hlavu a usmrtil ho. Toman z místa utekl.

Později dostal 12 a půl roku vězení a ihned potom zmizel. Detektivové z odboru cíleného pátrání, takzvaní lovci lebek, pak zjistili, že se ukrývá v Austrálii, kde pracoval jako číšník. Jezdil však na dovolenou na indonéský ostrov Bali.

Prezident Indonésie nakonec povolil vydání na základě ujištění o vzájemnosti.

Alžběta Havlová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme