Indonéská policie zadržela kapitána trajektu, který se potopil na jezeře Toba

K indcidentu došlo na ostrově Sumatra. Informovala o tom britská stanice BBC. Při ztroskotání lodi zemřeli nejméně tři lidé a přibližně 190 dalších se pohřešuje.

Jakarta (Indonésie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři pátrají po vraku plavidla, které se potopilo v indonéském jezeře Toba | Zdroj: Reuters

Kromě kapitána, který je zároveň majitelem potopeného trajektu, se podařilo zachránit ještě 16 lidí. Podle policie je traumatizovaný, a proto ho vyšetřovatelé zatím nevyslechli. Plavidlo mělo kapacitu pouze 60 pasažérů. Záchranářům se zatím vrak v jezeře hlubokém asi 450 metrů nepodařilo najít.

Dřevěné plavidlo, které v pondělí ztroskotalo, bylo podle svědků přetížené pasažéry. Vezlo údajně také několik desítek motocyklů. Seznam nákladu a cestujících ale nebyl sepsán a úřady od nehody několikrát zvýšily bilanci pohřešovaných na základě informací od příbuzných, kteří po katastrofě přispěchali k jezeru.

Indonéský vulkán Merapi se probudil, úřady evakuovaly všechny lidi z okolí

Číst článek

Osmnáct přeživších bylo nalezeno za špatného počasí bezprostředně po ztroskotání plavidla v pondělí večer místního času. Je možné, že mnoho obětí se stále nachází uvnitř potopené lodi, uvedl policejní šéf provincie Severní Sumatra Paulus Waterpau.

Indonésanka Suwarniová, jejíž dvacetiletý syn s přítelkyní byli na lodi, kritizovala záchranné a pátrací práce jako pomalé a neefektivní. „V hlavě mi víří miliony otázek a nemůžu spát. Proč na plavidlo určené jen pro 50 lidí dovolili naložit skoro 200 osob plus desítky motorek?“ řekla Suwarniová.

„Co je to za vládu, která nedokáže ochránit vlastní lidi před nehodami, jimž lze předejít? A po nehodě nejsou schopni najít oběti. Prosím, pomozte najít rychle mého syna a jeho přítelkyni, nebo aspoň jejich pozůstatky,“ dodala.

Potápěči po pohřešovaných pátrají v hloubce 25 metrů a nasadí také roboty schopné dostat se až 200 metrů pod hladinu, sdělil policejní šéf Waterpau. Do záchranných operací je zapojeno 350 lidí. V uplynulých dnech našli kusy oblečení a zavazadla, ale jen tři oběti.

Jezero Toba o rozloze 1145 kilometrů čtverečních, které se nachází v provincii Severní Sumatra zhruba 1200 kilometrů severozápadně od hlavního města Jakarty, je oblíbeným cílem výletníků. Jeho hloubka sahá až do 400 metrů.

Přeživší Juwita Sumbayaková uvedla, že na stejné lodi cestovala přes jezero mnohokrát, v pondělí ale bylo plavidlo silně přetížené kvůli svátku íd al-fitr, který muslimové slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Rodiny se v tyto dny navštěvují a miliony lidí si při této příležitosti berou dovolenou.

Sumbayaková v pláči agentuře AP řekla, že při nehodě pravděpodobně přišla o manžela a děti, když mohutné vlny po asi 20 minutách plavby loď naklonily na pravou stranu a plavidlo začalo nabírat vodu. Panika mezi pasažéry, nárazy dalších vln a prázdného malého dřevěného člunu pak přispěly k tomu, že se loď potopila. Podle Sumbayakové se spousta lidí nestihla z lodi včas dostat. Mnozí z těch, co vyskočili, prohráli boj s rozbouřenými vodami jezera.

V Indonésii, kterou tvoří přes 17 000 ostrovů, dochází k lodním nehodám poměrně často. Za jednu z příčin je označována skutečnost, že úřady nevynucují důsledně bezpečnostní předpisy.

ČTK, nol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme