Nosorožec v ohrožení. Další vlna tsunami na Jávě by ho mohla zcela vyhladit

Další ničívá vlna tsunami, která by případně zasáhla indonéský ostrov Jáva, by mohla vyhladit kriticky ohrožený druh nosorožce jávského. Podle zpravodajského serveru BBC na to upozornili ochránci přírody. Ničivá vlna zasáhla indonéské pobřeží Sundského průlivu v sobotu a vyžádala si na 420 mrtvých.

Tento článek je více než rok starý.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožec jávský

Nosorožec jávský | Foto: Martin Smrček

Nosorožec jávský v minulosti obýval džungle jihovýchodní Asie a Indie. V současné době však žije na světě pouze 67 kusů tohoto vzácného živočicha. Vyskytuje se v národním parku Ujung Kulon, který leží v nejzápadnějším cípu ostrova Jáva a který v sobotu zaplavila přívalová vlna.

Mezi oběťmi přírodní katastrofy jsou i dva ošetřovatelé z národního parku a vlna zničila i několik budov rezervace. Nosorožci však zůstali bez újmy.

Anak Krakatoa

Slovo Anak v názvu sopky znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, jež se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 vyvolala vlny tsunami, o život tehdy přišlo na 36 tisíc lidí.

„Vzhledem k tomu, že nikde na světě nežije nosorožec jávský v zajetí, pokud ztratíme tuto populaci, ztratíme celý druh,“ uvedla Nicola Lovethová ze Světového fondu pro ochranu přírody.

Indonésie ve čtvrtek zvýšila stupeň varování před aktivitou sopky Anak Krakatoa na druhý nejvyšší v obavách z možného opakování vlny cunami. Vyhodnotit, zda by region mohla další vlna skutečně postihnout, však úřadům nyní brání špatné počasí a neustálé erupce vulkánu.

Jávský nosorožec je dnes považován za jednoho z nejvzácnějších savců na světě. Svého času byl nejpočetnějším druhem mezi asijskými nosorožci.

V roce 1883 téměř vyhynul v důsledku erupce sopky Krakatoa, z níž se před 90 lety začal formovat stávající vulkán Anak Krakatoa.

Erupce tehdy vyvolala vlnu cunami, jež také zaplavila území národního parku. Dnes jejich populaci ohrožuje především lidská činnost - pytláctví a likvidace jejich přirozeného prostředí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme