Indonésie zvýšila stupeň varování před sopkou Anak Krakatoa. Kvůli vulkánu se mění trasy letů

Indonéské úřady ve čtvrtek zvýšily stupeň varování před aktivitou sopky Anak Krakatoa na druhý nejvyšší. Obávají se možného opakování vlny tsunami, která o víkendu zabila více než 430 lidí. Indonésie rovněž rozšířila oblast zákazu pohybu kolem vulkánu a přesměrovala lety z jeho blízkosti, informovaly agentury AP a Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Láva sopky Anak Krakatoa v Indonésii (19. července 2018)

Láva sopky Anak Krakatoa v Indonésii (19. července 2018) | Zdroj: Reuters

Seismologové se obávají, že kráter sopky je velmi nestabilní a mohl by přijít další výbuch nebo jiná aktivita vedoucí k vzedmutí nebezpečné vlny.

Anak Krakatoa

Slovo Anak v názvu sopky znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, jež se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 vyvolala vlny tsunami, o život tehdy přišlo na 36 tisíc lidí.

Okruh, v němž by se nikdo neměl pohybovat, byl proto rozšířen na pět kilometrů. Z vytyčené oblasti jsou přesměrovány všechny lety.

„Od 23. prosince aktivita neustala. Předpokládáme další eskalaci,“ uvedl podle Reuters tajemník indonéské geologické agentury Antonius Ratdomopurbo.

Záchranáři nadále pátrají po více než stovce pohřešovaných lidí a naděje na objevení přeživších klesá.

Tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Nejhůře byl postižen západ ostrova Jáva, kde se stále pohřešují desítky lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme