Zemětřesení v Indonésii si vyžádalo už 1650 obětí. Pátrání po dalších může trvat pět měsíců

Více než týden po ničivém zemětřesení na indonéském ostrově Sulawesi se záchranáři soustředí především na zdlouhavé a náročné pátrání po obětech. V současnosti je těch potvrzených asi 1650, mnoho dalších lidí však zůstává pohřbených pod masou bahna a suti, jak napsala v sobotu agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tsunami v Indonésii (ilustrační foto)

Tsunami v Indonésii (ilustrační foto) | Foto: Beawiharta | Zdroj: Reuters

Kolik lidí zahynulo 28. září při zemětřesení o síle 7,5 stupně a následně při přívalové vlně, nikdo neví. Prezident Joko Widodo ale řekl, že všechny oběti musí být nalezeny.

Většinu z nich záchranáři objevili ve městě Palu. V jedné jeho čtvrti bylo zničeno 1700 domů, stovky lidí jsou nyní pohřbeny pod pomalu vysychajícím bahnem smíseným se sutí a troskami automobilů.

Bahno po tsunami mohlo uvěznit až 1000 lidí. Počet obětí po zemětřesení v Indonésii poroste

Číst článek

V jiné čtvrti v Palu v sobotu záchranáři vyprostili 34 mrtvých, mezi kterými byla i desetiletá dívka. Rozpoznali ji její rodiče. „Jsem si jist, že je to ona. Má na sobě tu samou skautskou uniformu jako v onen osudný den,“ řekl její otec.

Do jiné části Palu se jako první záchranáři dostali Francouzi. Pětičlenný tým pátrá po lidských končetinách nebo jiných částech lidských těl čnících z bláta a suti. Podle Arnauda Alliberta může pátrání zabrat i čtyři nebo pět měsíců i přesto, že záchranáři pracují s těžkou technikou.

Počet obětí zemětřesení a tsunami v Indonésii vystoupil na 1558. Všechna těla ještě nebyla vyproštěna

Číst článek

„Bagry nemohou nabrat příliš mnoho hlíny najednou, protože jsou pod ní těla, je třeba ji opatrně seškrabávat,“ vysvětlil.

Agentura Reuters uvádí, že Indonésie se dlouhodobě snaží, aby nebudila dojem, že je při přírodních katastrofách závislá na pomoci ze zahraničí. Vyhýbala se jí letos v létě při zemětřesení na ostrově Lombok, nyní při katastrofě na Sulawesi ji přijímá.

Nicméně i tak bylo podle Alliberta náročné získat povolení. Michael Lesmeisetr z německé organizace ISAR Germany uvedl, že tři dny čekal na povolení k přistání pro záchranný tým a techniku. V Palu chtějí nainstalovat systém na čištění vody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme