Předpovědět tsunami bylo nad schopnosti úřadů, přiznal indonéský prezident. Nařídil koupit další detektory

Indonéský prezident Joko Widodo nařídil národní meteorologické agentuře nakoupit detektory schopné včas varovat obyvatele před vlnami tsunami. Řekl to v pondělí novinářům při návštěvě ostrova Jáva, kde si víkendová přívalová vlna tsunami vyžádala nejméně 373 obětí a přes tisíc zraněných. Záchranáři stále hledají přeživší, či mrtvé, vysoké vlny tam přitom hrozí až do středy, informovala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Jakarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místní odstraňují následky tsunami v indonéském Bantenu

Místní odstraňují následky tsunami v indonéském Bantenu | Foto: Antara Foto/Muhammad Adimaja | Zdroj: Reuters

Tsunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Nejhůře byl postižen západ ostrova Jáva, kde se stále pohřešují desítky lidí. Příčinou tsunami byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky, a právě proto nebyli obyvatelé včas varováni.

„Obvykle vlnám tsunami předchází zemětřesení, a proto nyní místní obyvatelé nebyli varováni, aby mohli včas uniknout,“ řekl prezident. Zároveň přiznal, že předvídat sobotní tsunami bylo nad schopnosti místních úřadů. Proto prezident nyní nařídil Meterologické, klimatické a geologické agentuře (BMKG), aby příslušná zářízení nakoupila.

Také šéfka MBKG Dwikorita Karnawatiová přiznala, že senzory agentury v místě nereagovaly, protože jsou schopné zaznamenat tektonickou aktivitu, a nikoli sopečnou. Dodala, že agentura se bude snažit co nejdříve naistalovat do moře přílivové brány, které by detekovaly vlny u pobřeží.

Opožděné varování

Americká televize CNN v pondělí uvedla, že nejde o první případ, kdy indonéské úřady včas nevarovaly obyvatele před přírodní katastrofou. Například také letos v září, kdy si zemětřesení a vlna tsunami na ostrově Sulawesi vyžádalo přes 2000 obětí, si také mnozí stěžovali, že varování nedostali.

Počet obětí vlny tsunami v Indonésii stoupl na 373, přes 1400 lidí utrpělo zranění

Číst článek

Podobné katastrofy jsou přitom v Indonésii časté, letošní rok je tam ale co do počtu obětí přírodních katastrof nejhorší za více než deset let, uvedla agentura Reuters.

Nynější indonéská přívalová vlna krátce před Vánoci připomněla mnohým jednu z nejhorších přírodních katastrof, která se stala 26. prosince 2004 také v Indonésii kolem Vánoc. Zemětřesní o síle 9,2 stupně s epicentrem u ostrova Sumatra tehdy vyvolalo mohutné vlny tsunami, které zpustošily pobřeží více než desítky zemí v Asii i východní Africe. Zahynulo při tom tehdy na 228 tisíc lidí, z toho na 160 tisíc v Indonésii. Mezi oběťmi bylo i osm Čechů.

Indonésie je největším ostrovním státem světa a v jejím teroritoriu leží na 1115 sopek, z nichž 125 je aktivních.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme