‚Objala civilistu, nastal výbuch.‘ Bombami u kostelů v Indonésii útočila jedna rodina, včetně dětí

Před třemi kostely ve druhém největším indonéském městě Surabaya na ostrově Jáva se v neděli odpálili sebevražední atentátníci. Zemřelo nejméně 11 lidí, zraněných jsou čtyři desítky. Útok spáchali členové jedné rodiny, včetně dětí a mladistvých, uvedla tamní policie. K atentátům se stejně jako k útoku ve Francii přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Čin odsoudil prezident Joko Widodo i dvě největší indonéské muslimské organizace.

Jakarta (Aktualizováno: 13:35 13. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté okolí jednoho z útoků na kostel svaté Marie ve druhém největším indonéském městě Surabaya na ostrově Jáva | Foto: Trisnadi | Zdroj: ČTK/AP

Atentát na jeden z kostelů spáchala matka, která s sebou měla dvě děti. Otec a další tři synové pak zaútočili na zbývající dva, informoval o tom podle BBC policejní šéf Tito Karnavian. Že byly při sebevražedném útoku využity i dvě děti, potvrdil později na tiskové konferenci i prezident Joko Widodo.

Útok v Paříži vyšetřují úřady jako možný teroristický čin. Atentátník pocházel z Čečenska

Číst článek

Terčem prvního útoku byl římskokatolický kostel Panny Marie, kde zahynuli nejméně čtyři lidé. „Spatřil jsem dva muže na motocyklu, kteří vjeli do areálu kostela. Jeden měl černé kalhoty, druhý batoh. Krátce poté se ozvala exploze," řekl agentuře AP pouliční prodavač.

V momentě výbuchu stál u kostela a tlaková vlna jej odmrštila o několik metrů dál. Jiní svědkové zmínili jediného muže s papírovou krabicí.

Při druhé explozi o několik minut později vnikla do dalšího křesťanského kostela zahalená žena, která nesla dvě tašky. Doprovázely ji dvě děti.

„Nejprve ji policisté nechtěli do kostela pustit, žena je ale ignorovala a prorazila si cestu dovnitř. Znenadání objala nějakého civilistu a nastal výbuch," popsal atentát jeden ze svědků. Jiní svědci zmínili dvě zahalené ženy.

Třetí útok mířil na kostel letniční církve ve městě. Podle policie zde na parkovišti vybuchla bomba v autě, kde poté shořely desítky motocyklů.

Hasiči prozkoumávají jedno z míst, kde došlo k výbuchu | Foto: Moch Asim | Zdroj: Reuters

Indonéská televize odvysílala záběry na trosky rozptýlené kolem jednoho ze zasažených kostelů a na další kostel v plamenech. „Úřady se snaží identifikovat oběti," uvedl policejní mluvčí Frans Barung Mangera.

Mluvčí indonéské rozvědky řekl, že tajné služby podezírají ze spáchání útoků radikální skupinu Jemaah Ansharut Daulah, která se inspiruje teroristickou organizací Islámský stát.

Policisté prohledávají okolí jednoho z útoků ve druhém největším indonéském městě Surabaya na ostrově Jáva | Foto: Trisnadi | Zdroj: ČTK/AP

Indonésie je zemí s největší muslimskou populací na světě. Devadesát procent z 240 milionů obyvatel se hlásí k islámu, který ale většina z nich praktikuje v umírněné formě.

Malé teroristické skupiny, které dříve útočily na stát a cizince, byly převážně rozpuštěny. Indonéské úřady se však obávají nárůstu extremismu vedeného stoupenci Islámského státu v jihovýchodní Asii. IS má podle indonéských úřadů v Indonésii přes 1200 přívrženců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme