Indonésie před volbami posiluje bezpečnost, k urnám zamíří 190 milionů voličů

Čtvrtá nejlidnatější země světa se chystá 17. dubna k volbám. Poprvé v historii tam budou zároveň probíhat prezidentské, parlamentní i regionální volby. Hlavním favoritem je podle průzkumů dosavadní prezident Joko Widodo. Na volby se chystají i bezpečnostní složky, jen v hlavním městě je připraveno 40 000 vojáků a policistů.

Jakkarta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na volby bude dohlížet i armáda. | Foto: Willy Kurniawan | Zdroj: Reuters

Zhruba 245 000 kandidátů se uchází o 20 000 úřadů. Nejsledovanější je boj o prezidentské křeslo, v kterém se opakuje duel z roku 2014.

Proti sobě stojí Joko Widodo, který před pěti lety zvítězil, a jeho soupeř, bývalý generál Prabowo Subianto. Prabowo patří k tradiční indonéské politické elitě, píše BBC, a jeho první manželka je dcerou bývalého diktátora Suharta. Ten zemi vládl 30 let.

Joko Widodo v posledních volbách kandidoval jako „muž z lidu“ a sliboval boj s korupcí a nepotismem. V úřadu se mu podařilo snížit míru chudoby v zemi a dotáhnout některé infrastrukturní projekty. Někteří z jeho dřívějších příznivců mu ale podle BBC vyčítají, že se přestal soustředit na další se svých slibů - ochranu lidských práv v zemi. Widodo se také snažil přilákat zahraniční investory, zejména z Číny.

Složitý vztah s Čínou

Právě vztah s Čínou bude jedním z hlavních témat pro budoucího prezidenta, všímá si BBC. Čína patří k největším investorům v Indonésii. Investuje tam zejména do infrastruktury, na jejímž rozvoji závisí budoucí ekonomický rozvoj země.  

Číňané propojí jihovýchodní Asii, budou se podílet na stavbě vysokorychlostní železnice

Číst článek

Narůstá ale množství Indonésanů, kteří jsou vůči aktivitám Číny kritičtí. V zemi existuje dlouhá historie etnického napětí mezi Číňany, kteří tradičně patří k bohatším vrstvám populace, a většinovou malajskou populací.

Prabowo kritizoval současného prezidenta jako „příliš měkkého“ vůči Číně a slíbil, že v případě svého zvolení přezkoumá aktivity Číny v zemi.

Obava z fake news

Indonésie má čtvrté nejvyšší množství uživatelů Facebooku na světě a sociální sítě jsou v zemi velmi populární. Mafindo, organizace bojující proti dezinformacím, uvedla, že počet nepravdivých zpráv vzrost jenom mezi prosincem 2018 a lednem 2019 o 61%.

Na volby se chystají i indonéské bezpečnostní složky. Jen v hlavním městě Jakartě bude na pořádek dohlížet na 40 000 vojáků a policistů. Policejní prezident Gatot Eddy Pramono agentuře Reuters řekl, že situace je nyní klidná. „Zatím jsme neměli důvod měnit stupeň ohrožení. Aktivitu zvýšíme jen, když to budou vyžadovat okolnosti,“ uvedl.

cha, Tomáš Havlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme