Soptící vulkán ochromil Bali. Šest tisíc turistů zůstalo na letišti, asi 100 tisíc lidí musí být evakuováno

Asi 6000 lidí uvízlo podle agentury DPA na mezinárodním letišti na indonéském ostrově Bali. Letiště je až do zítřejšího rána uzavřeno kvůli dýmu, který chrlí sopka Agung. Popel z vulkánu stoupá do výšky více než tří kilometrů a mohl by tak ohrozit i letadla. Indonéské úřady také nařídily evakuaci asi 100 tisíc obyvatel okolí sopky Agung na Bali. Necelá polovina z nich už se přesunula do bezpečí.

Tento článek je více než rok starý.

Jakarta (Aktualizováno: 11:32 27. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímo na letišti podle agentury DPA zůstalo asi šest tisíc lidí. Řada z nich si stěžuje na chaos a bídnou komunikaci ze strany leteckých společností. „Plánovali jsme se vrátit do Adelaide v Jižní Austrálii, ale přijeli jsme sem s předstihem a teď jsme zjistili, že lety jsou zrušené. Aerolinky nás dopředu nevarovaly, což nás zklamalo,“ postěžoval si australský turista Joe Bennick. „Očekával bych, že aerolinky budou vědět, kdy budou lety zrušené.“

Sopka Agung na ostrově Bali chrlí dým a lávu. Některé aerolinky ruší spoje

Číst článek

Zmatek a chybějící informace se nezamlouvají ani Janu Nicolaiovi z Německa.

„Jsem trochu otrávený, protože jsem ještě před čtvrt hodinou kontroloval internet a všechno tam bylo naplánované. Teď tady stojím a všechno je zavřené. Informace jsem dostal velmi pozdě,“ citoval ho Radiožurnál.

Na špatnou komunikaci si postěžoval i Američan Carlo Oben. „Chybí nám informace, protože brány a přepážky jsou zavřené. Nevíme, co plánují. Nejspíš tu zůstaneme přes noc.“

Česká diplomacie nemá informace o tom, že by se vulkanická činnost nějak dotkla Čechů, kteří se momentálně na Bali nachází. Ministerstvo zahraničí turisty registrované v systému Drozd o možnostech opuštění Bali informuje.

Mluvčí úřadu Irena Valentová pro Radiožurnál uvedla, že na ambasádu v Jakartě se prozatím obrátili tři Češi, aby se poradili ohledně možností opuštění ostrova. „Nikdo z Čechů se na nás neobrátil v souvislosti s tím, že by se nacházel v nějaké krizové situaci nebo aby byl ohrožen na životě. V Drozdu máme registrováno pro celou oblast Indonésie 166 lidí,“ upřesnila Valentová.

Projev vůle bohů a duchů

Letiště zůstane uzavřeno nejméně do zítřejšího rána, kdy odborníci znovu vyhodnotí situaci. Většina turistických letovisek je v bezpečné vzdálenosti od vulkánu Agung.

Indonéská agentura pro řešení mimořádných situací vyslala na letiště na Bali 100 autobusů. Zároveň varovala hlavní přístavy, aby se připravily na velké množství lidí a aut, které tam možná dorazí.

Turisté čekají kvůli výbuchu sopky na letišti Ngurah Rai | Zdroj: Reuters

„Hodně se tu vybírá oblečení, jídlo a přímo peníze na evakuované. Ve většině vesnic se pořádají velké ceremonie, protože místní lidé to berou hodně duchovně. Berou to tak, že duchové nějakým způsobem projevují svojí aktivitu a oni se je modlením a ceremoniemi snaží uklidnit. Takže nálada na ostrově je, řekl bych, soustrastná s těmi, kteří jsou evakuováni. Všichni to ale berou ne jako přírodní katastrofu, ale prostě jako projev vůle místních bohů a duchů,“ uvedl Čech žijící na ostrově Ladislav Košťák.

Silné deště, popel a studená láva

Lidem se nedoporučuje, aby chodili zhruba do desetikilometrové zóny okolo vulkánu Agung. Vyhýbat se mají i proudům chladné lávy – takzvaným laharům. Proud vody, bahna a velkých kamenů se pohybuje velmi rychle, k čemuž přispívá i to, že na Bali zrovna silně prší.

Bezprostředně hrozí výbuch sopky Agung na Bali. Dokazují to unikající kouř a seizmické otřesy

Číst článek

Z vulkánu stoupá dým do výšky tří kilometrů a erupce jsou slyšet až do vzdálenosti 12 kilometrů.

Studená láva je často předzvěstí klasické oranžové lávy, kterou známe ze záběrů různých sopečných erupcí. Z nejbližšího okolí sopky už podle oficiálních údajů odešlo 40 tisíc lidí. Další desítky tisíc se na to připravují.

Popel na některých místech vytvořil až půlcentimetrovou vrstvu a obyvatelé ostrova proto dostávají roušky. Někteří lidé přesto nechtějí oblast opustit, třeba ze strachu o dobytek, nebo protože se sami necítí ohrožení.

Podle reportérky Radiožurnálu Terezy Chlubné se obyvatelé Bali často jen usmívají a krčí rameny s tím, že neví, co bude dál. Zkrátka nezbývá než počkat, co sopka udělá. Indonésie je země s nejvyšším počtem vulkánů (asi 130), čili jsou místní na podobné řádění přírody svým způsobem zvyklí.

Lidé sledují bahnité koryto řeky | Zdroj: Reuters

Do bezprostředního okolí sopky se mají vydat úředníci nebo policisté, aby lidi přesvědčili k odchodu. Agentura pro řešení mimořádných událostí připustila i to, že vesničany k evakuaci přinutí.

Už v září muselo kvůli činnosti sopky opustit své domovy asi 140 tisíc lidí. Vulkán se následně v říjnu trochu zklidnil, a úřady proto i snížily varování a řada lidí se od té doby vrátila. Hrozba erupce nicméně trvala celou dobu.

Přes všechna opatření a nejvyšší stupeň varování ale indonéská geologická agentura podle agentury AP neočekává, že by současná aktivita sopky Agung skončila velkou erupcí. Naposled vulkán vybuchl v roce 1963, kdy zabil přes tisíc lidí.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme