Indonéská policie: Atentátník v Jakartě se maskoval jako hotelový host

Indonésie se vzpamatovává z ničivých výbuchů, které dnes ráno otřásly hlavním městem Jakartou. Časované nálože explodovaly ve dvou luxusních hotelech, zabily 9 lidí a zranily asi 50 dalších. Atentátník se podle policie maskoval jako hotelový host.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová Jakarta,

Nová Jakarta, | Foto: Robert Mikoláš

Očití svědci shodně popisují první okamžiky po explozích jako naprostý chaos s apokalyptickými scénami plnými rozbitého skla a zakrvácených ulic. Nastražené nálože expodovaly v hotelích Mariott a Ritz-Carlton krátce po sobě. Policie poté v pokoji číslo 1808 objevila další bombu, kterou zneškodnila. Podle policie místnost zřejmě sloužila jako řídící centrum útoku.

Hotely Marriott a Ritz-Carlton stojí blízko sebe na jedné z nejprestižnějších adres celé Jakarty. V okolí jsou stovky kanceláří, zahraniční ambasády a bary.

Indonéská policie předpokládá, že za útoky stojí náboženští extrémisté ze skupiny Džamáa Islamíja, kteří mají kontakty i na teroristickou síť Al-Káida. Přestože se atentáty islámských radikálů v Indonésii čas od času opakují, bývá zdejší politický systém oceňován za to, že dokázal udržet pluralitní demokracii a zároveň radikály systematicky hledat a trestat.

Nedávno znovuzvolený indonéský prezident Yudhoyono označil atentát za akt terorismu. Zatím však podle něj není jasné, zda za ním stojí skupina Džamáa Islamíja.

V hotelu Ritz-Carlton měl příští týden pobývat anglický fotbalový tým Manchester United, který se do Jakarty chystal na exhibiční utkání. Po teroristických útocích ale indonéskou fotbalovou asociaci informoval, že svou cestu zrušil.

Přečtěte si také:
Indonéskou metropolí Jakartou otřásly dva výbuchy. Zemřelo devět lidí
Tři atentátníci z Bali byli popraveni
Indonéská policie zatkla dva nejhledanější teroristy v zemi
Indonéská policie zadržela šéfa teroristické organizace Jemaah Islamiyah
Teroristické útoky na ostrově Bali: přes 30 mrtvých, více než 100 zraněných
Atentát na ostrově Bali si vyžádal téměř 200 obětí

Robert Mikoláš, Vojtěch Berger, Alena Adámková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme