Indonéská sopka vyhnala z domovů na 18 tisíc lidí

Erupce sumaterské sopky Sinabung byla překvapivá i pro vulkanology, kteří navíc netuší, kdy se budou moci evakuovaní obyvatelé zasažené oblasti vrátit domů. Úřady vyhlásily nebezpečnou zónu v okruhu 6 kilometrů od sopky a evakuovaly 18 vesnic, které se na úpatí hory Sinabung nacházejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sopka Sinabung | Zdroj: ČTK

Lidé vyprávějí, jak kolem půlnoci, ze soboty na neděli, začala z kráteru vytékat láva a 15 minut poté došlo k erupci. Vulkán následně vychrlil kouř a popel do výše 1500 metrů. Sopečný prach pokryl území do vzdálenosti 30 kilometrů.

Vesničané v této souvislosti mluví o zničené úrodě, většina z nich jsou farmáři, živí se pěstováním zeleniny a teď se bojí především o vlastní život.

Přehrát

00:00 / 00:00

Indonésie.mp3

Dva lidé už zemřeli na infarkt, další lidé mají dýchací problémy, proto jsou na místě i zdravotníci nabízející masky. Připravena je také dodávka léků na respirační choroby.

Experti varují, že současná pohotovost může trvat týden i déle, kdy všichni evakuovaní zůstanou ubytovaní ve stanech.

Letecká doprava v oblasti nebyla přerušena.

Vulkanologové mají o sopce Sinabung ležící na severu ostrova Sumatra velmi málo informací. Už samotná erupce pro ně byla velkým překvapením. Naposledy sopka vybuchla v roce 1600 a proto je pro odborníky velkou neznámou.

Lidé z okolí sopky | Foto: ČTK

Tato ostrovní země se nachází v oblasti takzvaného ohnivého prstence, kde se stýká několik zemských desek a jejich třeních dochází k erupcím i otřesům. Naposledy během uplynulých dvou dnů zemětřesení nedosáhlo ani síly 6 stupňů Richterovy škály.

Mnozí ale nemohou zapomenout na ničivou přírodní katastrofu z konce roku 2004, kdy došlo u pobřeží Sumatry k zemětřesení o síle osmi stupňů Richterovy škály a kdy následná vlna tsunami zabila jen v Indonésii nejméně 180 tisíc lidí.

Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme