Indonéskou provincii Aceh opouštějí poslední zahraniční vojáci

S indonéskou provincii Aceh se loučí poslední zahraniční vojáci. V Acehu, který na konci loňského roku zdevastovala vlna tsunami, zahynulo na 240 tisíc lidí. Právě mezinárodní kontingenty se klíčovým způsobem podílely na dopravě humanitární pomoci. Z Acehu teď odjíždějí také Japonci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v postižených oblastech stále odklízejí trosky svých domů. | Foto: Petr Sirotek

Na tisíc příslušníků japonské armády opouští provincii na třech lodích. Tokio tak končí svou největší vojenskou misi v zahraničí od konce druhé světové války. V nedávné minulosti se ještě Japonsko rozhodlo podílet na logistické podpoře amerických vojáků v Afghánistánu a humanitární misi v Iráku.

Odjezd z Acehu byl podmíněn požadavkem indonéské vlády, která původně stanovila jako nejpozdější datum pro pobyt v provincii do konce března. Podle pozorovatelů se obávala, že mezinárodní společenství bude podporovat rebely bojující už 30 let za odtržení této provincie.

V Acehu byly po přírodní katastrofě rozmístěny i jednotky Spojených států, Austrálie, Francie či Německa, které se podílely hlavně na distribuci humanitární pomoci.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme