Indonéskou provincii Aceh opouštějí poslední zahraniční vojáci

S indonéskou provincii Aceh se loučí poslední zahraniční vojáci. V Acehu, který na konci loňského roku zdevastovala vlna tsunami, zahynulo na 240 tisíc lidí. Právě mezinárodní kontingenty se klíčovým způsobem podílely na dopravě humanitární pomoci. Z Acehu teď odjíždějí také Japonci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v postižených oblastech stále odklízejí trosky svých domů. | Foto: Petr Sirotek

Na tisíc příslušníků japonské armády opouští provincii na třech lodích. Tokio tak končí svou největší vojenskou misi v zahraničí od konce druhé světové války. V nedávné minulosti se ještě Japonsko rozhodlo podílet na logistické podpoře amerických vojáků v Afghánistánu a humanitární misi v Iráku.

Odjezd z Acehu byl podmíněn požadavkem indonéské vlády, která původně stanovila jako nejpozdější datum pro pobyt v provincii do konce března. Podle pozorovatelů se obávala, že mezinárodní společenství bude podporovat rebely bojující už 30 let za odtržení této provincie.

V Acehu byly po přírodní katastrofě rozmístěny i jednotky Spojených států, Austrálie, Francie či Německa, které se podílely hlavně na distribuci humanitární pomoci.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme