Indonéští povstalci z Acehu vyzvali vládu k příměří

Rebelové v provincii Aceh na indonéském ostrově Sumatra vyzvali vládu k rozhovorům o příměří. Svůj záměr odůvodňují snahou zajistit důležitou humanitární pomoc oblastem postiženým smrtící vlnou tsunami a omezit tak na minimum utrpení acehského lidu. Indonéské úřady v úterý oznámily omezení pohybu humanitárních organizací a jejich dodávek po provincii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký vrtulník v provincii Aceh

americký vrtulník v provincii Aceh | Zdroj: ČTK

"Jsme připraveni ke schůzce s indonéskou vládou, abychom dojednali podrobnosti pro úspěšné příměří a omezili tak na minimum utrpení acehského lidu," uvádí se v komuniké povstalců, zveřejněném na jejich internetové stránce.

"Ve světle dramatu, který se odehrává v Acehu a ve snaze zajistit důležitou humanitární pomoc, exilová vláda Acehu znovu potvrzuje svůj závazek bezpodmínečného příměří na časově neomezenou dobu," dodává dokument podepsaný "exilovým premiérem" povstalecké vlády Malikem Mahmudem.

Indonéské úřady již v úterý oznámily omezení pohybu humanitárních organizací a jejich dodávek po Acehu. Odůvodnily to tím, že jejich bezpečnost by mohla být ohrožena bojovníky Hnutí za svobodný Aceh (GAM). Cizincům, kteří se v provincii nepodřídí kontrole úřadů, pohrozily vyhoštěním ze země.

Úřady tvrdí, že povstalci v Acehu mohou rozkrádat humanitární pomoc a využívat uprchlických táborů jako úkrytů. Humanitární organizace považují hrozbu útoků na jejich pracovníky za planou, protože zatím se nevyskytl případ podobného násilí. Také zástupci povstalců popřeli, že by hodlali humanitární pracovníky napadat, a dokonce garantovali jejich bezpečnost.

Otevřený konflikt mezi vládou v Jakartě a rebely vypukl v roce 1976, kdy Hnutí za svobodný Aceh vyhlásilo nezávislost oblasti na severu ostrova Sumatra, která je bohatá na přírodní zdroje. Stanné právo nařídila Jakarta v Acehu v květnu 2003 poté, co zkrachovala jednání s představiteli povstalců.

Armádní zdroje uvedly, že od loňského května indonéští vojáci zabili na 2000 příslušníků Hnutí za svobodný Aceh a dalších 3000 jich zadrželi. Při prosincové pohromě v oblasti zahynulo nejméně 106.500 lidí a přes 300.000 jich ztratilo střechu nad hlavou.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme