Indové se brání vstupu nadnárodních řetězců na trh. Bojí se o práci

Nechceme v zemi nadnárodní řetězce, bouří se Indové. Indická vláda chce otevřít trh velkým hypermarketům jako je Tecso nebo Walmart. Malí obchodníci protestují. Bojí se, že přijdou o zdroj obživy. V konkurenčním souboji s obřími společnostmi nejspíš nemají šanci na úspěch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mizoram

Mizoram | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Typickým indickým obchodem je něco jako české smíšené zboží. V malém krámku je zpravidla možné koupit od všeho trochu, od sušenek až po mýdlo nebo třeba pasti na myši.

V obchodě pracuje celá rodina, otevřeno má sedm dní v týdnů, od rána do pozdního večera. Takových obchodů a obchůdků jsou v Indii tisíce. Odpůrci reforem tvrdí, že je na nich životně závislých až dvě stě milionů lidí. Ti se teď bojí, že přijdou o obživu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obavy Indů ze vstupu nadnárodních obchodních řetězců na trh vylíčil Jaromír Marek

"Tento obchod provozuje moje rodina už po generace. Bojím se, že řetězce mě v konkurenci zničí,“ říká majitel obchodu v Díllí.

Odboráři mají jasno. Když vstoupí nadnárodní řetězce na indický trh, malí obchodníci a jejich rodiny ztratí zdroj příjmu.

„Vláda slibuje, že, tento krok pomůže ekonomice. Zkušenost je ale taková, že kamkoliv tyto řetězce vstoupili, pracovní místa mizela. Těch nových vznikla jen hrstka,“ upozornila jedna z obchodnic.

Vláda si od vstupu klíčových hráčů slibuje oživení ekonomiky. Podle plánu by měl britské Tesco a americký Walmart koupit až 51 procent podílu na maloobchodu a v indických městech mají vyrůst dosud neviděné supermarkety.

Na indický trh s více než miliardou potenciálních zákazníků si globální řetězce brousily zuby už dlouho. Podle expertů je spíše s podivem, že se dosud držely stranou.

Jaromír Marek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme