Informace o ztrátách armády jsou tajné i v době míru, potvrdil ruský Nejvyšší soud

Ruský Nejvyšší soud potvrdil zákonnost nedávného dekretu prezidenta Vladimira Putina. Ten prohlašuje údaje o armádních ztrátách i v době míru za státní tajemství. Ruští obránci lidských práv se chtějí obrátit ještě k Ústavnímu soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protuští separatisté na východě Ukrajiny

Protuští separatisté na východě Ukrajiny | Zdroj: Reuters

Prezident Vladimir Putin vydal dekret zakazující zveřejňovat informace o úmrtích vojáků v době míru poté, co se na internetu začaly množit důkazy o ztrátách ruské armády na Ukrajině, převozech mrtvol a tajných pohřbech.

Některé organizace - jako například Matky vojáků - žádaly od státu zdůvodnění. Oficiálním důvodem ale byla ochrana citlivých údajů při zvláštních protiteroristických operacích armády.

Obránci lidských práv tomu ale neuvěřili a dožadovali se stanoviska Nejvyššího soudu, který rozhodl, že prezident má právo rozšířit rozsah státního tajemství.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme