Informace za imunitu. Trumpův exporadce Flynn nabízí výpověď o kontaktech s Ruskem

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn je ochoten vypovídat o vazbách Trumpova blízkého okolí na Rusko výměnou za imunitu před stíháním. O Flynnově údajné nabídce Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a vyšetřujícím komisím obou komor Kongresu informoval list The Wall Street Journal. Nabídka podle obeznámených nejmenovaných zdrojů nebyla dosud akceptována.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Flynn.

Michael Flynn. | Zdroj: Reuters

Flynnův právník Robert Kelner v písemném prohlášení uvedl, že jeho klient „má svůj příběh" k vypovězení, ale žádá o ochranu před „nespravedlivým pronásledováním", uvedla stanice BBC na svém webu.

„Žádný soudný člověk, kterému radí právník, nepřistoupí ve vysoce zpolitizovaném prostředí honu na čarodějnice na podrobení se výslechu bez záruk, že nebude nespravedlivě stíhán," uvedl Kelner, aniž by se přímo vyjádřil ke zprávě listu The Wall Street Journal, že Flynn chce imunitu, protože se obává nepříjemností od americké justice.

Trumpův bezpečnostní poradce po necelém měsíci rezignoval. Jeho styky s Ruskem zkoumá FBI

Číst článek

Vyvaroval se i vyjádření k vyšetřování, zda se Rusko pokoušelo pomoci Trumpovi vyhrát loňské prezidentské volby. Zdůraznil však, že média byla zaplavena „nepodloženými obviněními, pobuřujícími nařčeními ze zrady a zvrácenými posměšky".

Flynn po Trumpově nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v Archangelsku znovu důrazně popřel, že by se Moskva snažila zasahovat do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Tato tvrzení jsou podle něj „lži a výmysly namířené proti Rusku a provokace".

BBC připomněla, že právě Flynn na volebním sněmu republikánů dirigoval skandované volání po uvěznění Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové kvůli prohřeškům s používáním soukromého serveru pro elektronickou poštu.

Později rezolutně odmítal jako nepřijatelnou myšlenku, že by poradci Clintonové měli dostat imunitu. „Když potřebujete získat imunitu, tak to znamená, že jste pravděpodobně spáchali zločin," řekl tehdy televizi NBC News.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme