Jako mírové gesto propustíme sestřeleného indického pilota, oznámil Pákistán. Napětí ale trvá

Pákistán v pátek propustí pilota indického letounu, který byl sestřelen a zajat ve středu. Oznámil to ve čtvrtek pákistánský premiér Imran Chán. Podle agentury Reuters dodal, že jde o gesto ve snaze uklidnit novou krizi mezi oběma zeměmi, které patří k jaderným mocnostem. Nicméně ve sporné oblasti Kašmíru, kde se ve středu armády obou zemí střetly, napětí trvá a v noci se tam opět střílelo. Rusko se nabídlo jako zprostředkovatel řešení krize.

Islámábád/Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistán v pátek propustí pilota indického letounu, který byl sestřelen a zajat ve středu | Foto: Inter Service Public Relation (ISPR) | Zdroj: Reuters

„Jako mírové gesto ho (indického pilota) zítra (v pátek) propustíme,“ řekl ve čtvrtek v parlamentu v Islámábádu předseda pákistánské vlády. Už ve středu vyzval svého indického kolegu Naréndru Módího k jednání s cílem zajistit, „aby zvítězil rozum“, a „společně nalézt řešení“. Indická strana zatím na nabídku nereagovala.

V noci na čtvrtek se ale podle tiskových agentur v Kašmíru odehrála další dělostřelecká přestřelka. Obyvatelé na obou stranách takzvané kontrolní linie ohroženou oblast kvapně opouštějí.

Pákistán a Indie se o oblast Kašmíru dlouhodobě přou. Obě země si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část. Vztahy mezi nimi se vyostřily před dvěma týdny po sebevražedném atentátu v indické části Kašmíru, při kterém přišlo o život 40 členů indické polovojenské policie. Dillí z podílu na útoku obvinilo Islámábád, který to odmítá.

Růst napětí v Kašmíru. Indické rakety zabily šest civilistů, Pákistán oznámil sestřelení dvou letadel

Číst článek

V noci na úterý podnikla indická vojenská letadla nálet na pákistánské území. Indie uvedla, že terčem byl výcvikový tábor islamistického hnutí Džajše Muhammad, které se k sebevražednému atentátu v Kašmíru přihlásilo.

Ve středu naopak vzdušný prostor nad indickou částí Kašmíru narušila tři pákistánská letadla, k nimž kvůli tomu vzlétly indické stroje. Pákistán pak jeden indický MiG-21 sestřelil a jeho pilota na svém území zajal. Těmto leteckým akcím v noci na středu předcházela dělostřelecká palba z obou stran.

Světové mocnosti – USA, Velká Británie, Francie a Německo – ve středu vyzvaly Indii a Pákistán ke zdrženlivosti. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek dal podle ruských tiskových agentur najevo, že Moskva je připravena nabídnout oběma zemím platformu k rozhovorům, budou-li o to stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme