Inspektoři MAAE se v Íránu snaží odvrátit mezinárodní konflikt

Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou opět v Íránu. Snaží se zabránit válce, o které se mluví stále častěji. Příčinou konfliktu je totiž íránský jaderný program, který by podle západních států mohl být zneužit k vojenským účelům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna v íránském Búšehru

Jaderná elektrárna v íránském Búšehru | Zdroj: ČTK

Tým MAAE chce s íránskými protějšky vyjasnit několik sporných bodů ohledně tamního jaderného programu.

Vedoucí mezinárodní delegace ještě před odletem také řekl, že chtějí zastavit hysterii, která v posledních týdnech či měsících narůstá, a zabránit případnému konfliktu.

Válka s Íránem je prý ale nepravděpodobná. Podle Ondřeje Boudy ze zahraniční redakce Radiožurnálu na to například Spojené státy nemají další kapacity.

Jak ale Bouda dodává, v mnoha ohledech už válka probíhá. Například kvůli ropě nebo také kvůli nevysvětlené sérii náhlých násilných úmrtí íránských vědců.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu mluvil o problematice íránského jaderného programu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Atentáty se často připisují například izraelskému Mosadu. Právě ze strany Izraele by mohla příjít další eskalace konfliktu. Uvažuje, že by podnikl několik náletů na íránská jaderná zařízení, aby program zbrzdil.

Izraelské letectvo už podobný útok kdysi podniklo v Iráku a Sýrii. Íránská jaderná zařízení jsou ale mnohem lépe chráněna. Jsou umístněna hluboko pod zemí. Také je jich více, takže nejde o zničení pouze jednoho cíle.

Útok na Írán by měl podle Boudy velké mezinárodní důsledky. Írán by mohl uzavřít Hormuzský průliv, a způsobit tak chaos na globálním trhu s ropou. Válka ale není v zájmu jak Íránu, tak ostatních zemí, upozorňuje Bouda.

Spojené státy už od útoku odrazují Izrael, válčit nechce ani Írán. Zástupce velitele íránské armády dnes ale řekl, že Teherán je připraven preventivně zaútočit na kohokoliv, kdo ohrozí jeho národní zájmy.

Během návštěvy mezinárodních inspektorů také zahájil další vojenské cvičení, jehož cílem je mimo jiné obrana jaderných zařízení.

Panuje vzájemná nedůvěra

Írán chce jednání o svém jaderném programu obnovit. Západní země mu však nevěří.

Írán tvdí, že veškerý jeho jaderný program je pouze na civilní účely. Panují ale obavy, že země potají vyrábí atomovou bombu. Loni na podzim mezinárodní agentura pro atomovou energii přišla s dosud nejpádnějšími důkazy těchto obav.

Po dvou letošních návštěvách jsou ale inspektoři optimističtí a říkají, že Teherán projevil snahu veškeré nevyjasněné body vyřešit.

Podle analytiků je nejpravděpodobnější, že konflikt bude nadále pokračovat, jen se bude průběžně měnit jeho intenzita.

Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme