Vyšetřovatelé odebrali vzorky v syrské Dúmě, v Nizozemsku prověří údajný chemický útok

Inspektoři Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) už odebrali vzorky v syrském městě Dúmá. Vyšetřovatelé to potvrdili na svých webových stránkách. Vzorky teď zašlou do laboratoře v Nizozemsku a posoudí, jestli bude nutné se do oblasti údajného chemického útoku vydat znovu. Experti jsou v zemi už týden, ale jejich cestě do Dúmy dosud podle Sýrie a Ruska bránila nevyřešená bezpečnostní situace ve městě.

Damašek/Moskva (Aktualizováno: 18:23 21. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek na kterém je podle organizace Bílé helmy a agnetury AP jedno z dětí zasažených chemickým útokem v Dúmě.

Snímek na kterém je podle organizace Bílé helmy a agnetury AP jedno z dětí zasažených chemickým útokem v Dúmě. | Foto: AP | Zdroj: ČTK

Do Dúmy se experti dostali po týdnu čekání v Damašku.

Sýrii a jejího spojence Rusko proto některé světové mocnosti jako Spojené státy a Francie kritizovaly za to, že inspektory úmyslně zdržují.

Například francouzský ministr zahraničí Jean Yves Le Drian uvedl, že Rusko se snaží zamést stopy po chemickém útoku, při kterém 7. dubna zemřelo až sedm desítek lidí.

Západní země z úderu viní syrskou armádu prezidenta Bašára Asada. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají. Rusové naopak tvrdí, že šlo o provokaci - na místě se údajně našel chlor německého původu a dýmovnice z jihoanglického Salisbury.

Týden v Damašku

Spojené státy, Velká Británie a Francie v odvetě za útok v Dúmě minulou sobotu bombardovaly zařízení, která podle nich sloužila ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní.

Nikdo při náletech nezemřel. Damašek a Moskva nálety ale označily za agresi vůči svrchovanému státu.

Rusové: Syrská armáda našla ve východní Ghútě německý chlor a dýmovnice z anglického Salisbury

Číst článek

Jak připomíná ČTK, experti z OPCW, kteří byli pověřeni hledáním stop po údajném útoku, se do Dúmy dostali teprve tuto sobotu, přestože do Damašku dorazili už během minulého víkendu. Odklad mise Damašek a Moskva zdůvodnily mimo jiné bezpečnostními riziky.

Bezpečnostní tým OSN, který do Dúmy přijel jako předvoj mise OPCW, v úterý musel město opustit, když se stal terčem střelby neznámých útočníků. V pátek se objevily spekulace, že byl v Dúmě viděn vůz OSN, agentura Reuters ale vzápětí napsala, že šlo zřejmě pouze o vůz s poznávací značkou typickou pro mezinárodní organizace.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme